Share

تلویزیون دولتی سوریه و خبرگزاری سانا گزارش داده‌اند که بامداد سه‌شنبه ۱۷ آوریل/ ۲۸ فروردین سامانه دفاع موشکی سوریه، ۶ موشک ناشناس را برفراز پایگاه هوایی الشعیرات در حمص در مرکز این کشور رهگیری و منهدم کرده است. همچنین گزارش شده که یک مرکز نظامی واقع در فرودگاه الضمیر در شمال شرقی دمشق هدف حمله موشکی قرار گرفته.

بامدا شنبه ۱۴ آوریل، آسمان دمشق هنگام حمله موشکی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه (عکس: آرشیو)

رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان به نقل از یک منبع نظامی سوری می‌گویند ارتش سوریه سه فروند موشک شلیک شده به فرودگاه الضمیر در قلمون در شرق دمشق را رهگیری و منهدم کرده.

تلویزیون دولتی سوریه درباره حمله موشکی به فرودگاه الضمیر سکوت کرده است.

نیروهای اپوزیسیون می‌گویند فرودگاه الضمیر یکی از فرودگاه‌های نظامی مهم سوریه است و جنگنده‌های شکاری نیروی هوایی روسیه از آنجا عملیاتی را در غوطه شرقی انجام داده‌اند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که این کشور بامداد سه‌شنبه ۱۷ آوریل هیچگونه عملیات نظامی در الشعیرات و شمال شرقی دمشق انجام نداده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل درباره این عملیات سکوت کرده. حمله موشکی به الشعیرات و فرودگاه الضمیر را نه تأیید و نه تکذیب کرده است.

اسرائیل در جنگ داخلی سوریه بارها به مواضع سپاه قدس و حزب‌الله لبنان حمله کرده است. معمولاً این حملات با موشک‌های هوا به زمین از آسمان لبنان و با استفاده از جنگنده‌های شکاری نیروی هوایی اسرائیل اتفاق افتاده.

سه ماه قبل ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که اجازه استقرار پایگاه‌های نظامی ایران در محدوده ۴۰ کیلومتری مرز اسرائیل را نمی‌دهد. آمریکا و روسیه از این پیشنهاد حمایت کرده‌ بودند اما بر سر شعاع منطقه حائل اختلاف نطر داشتند. در آن زمان شرق‌الاوسط ادعا کرده بود که روسیه با پیشنهاد اسرائیل برای منطقه حائل ۴۰ کیلومتری مخالف است اما با ایجاد منطقه‌‌ای ۱۰ ـ ۱۵ کیلومتری موافقت کرده.

دوشنبه ۹ آوریل/ ۲۰ فروردین فرودگاه نظامی تیفور در حوالی حمص در نزدیکی شهر باستانی پالمیرا هدف ۸ موشک قرار گرفت. پدافند هوایی ارتش سوریه ۵ موشک را رهگیری و منهدم کرد، اما سه موشک به این پایگاه هوایی اصابت کرد و ۱۴ نفر از جمله چند ایرانی کشته و مجروح شدند. خبرگزاری اینترفاکس به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داده بود که جنگنده‌های شکاری نیروی هوایی اسرائیل از آسمان لبنان این حمله موشکی را انجام داده بودند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دو روز بعد از حمله موشکی اسرائیل به پایگاه تیفور، با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره بحران سوریه تلفنی گفت‌وگو کرد. پوتین از نتانیاهو خواسته بود به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد. نتانیاهو در پاسخ گفته بود اسرائیل نمی‌تواند بپذیرد که ایران در سوریه پایگاه نظامی داشته باشد. علی اکبر ولایتی، مشاور خامنه‌ای در امور بین‌الملل  اعلام کرده بود که ایران این حمله رابی‌پاسخ نمی‌گذارد.

ولایتی: حمله اسرائیل به پایگاه نظامی سوریه را بی‌پاسخ نمی‌گذاریم

Share