Share

دولت آمریکا اتهام جاسوسی امیرمیرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار را که از سوی ایران مطرح شده، رد کرد و صدور حکم اعدام برای وی را محکوم نمود.

 

به گزارش آسوشیتدپرس، دولت ایالات متحده روز دوشنبه نهم ژانویه ۲۰۱۲ (۱۹ دی ۱۳۹۰) اعلام کرد پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران و در ۳۳ سال گذشته، این نخستین بار است که ایران یک شهروند آمریکایی را به اعدام محکوم کرده است.

ایران می‌گوید میرزایی حکمتی با دریافت آموزش‌های خاص در پایگاه‌های آمریکا در عراق و افغانستان قصد داشته به به وزارت اطلاعات این کشور نفوذ و جاسوسی کند.

دولت ایالات متحده اعلام کرد پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران و در ۳۳ سال گذشته، این نخستین بار است که ایران یک شهروند آمریکایی را به اعدام محکوم کرده است

اما تامی ویتور، سخنگوی کاخ سفید این اتهام را "نادرست" خوانده و سخنان میرزایی حکمتی را در دادگاه "اعترافات اجباری" نامیده است.

روز دوشنبه ۱۹ دی رسانه‌های ایران خبر دادند امیر میرزایی حکمتی به اتهام "جاسوسی برای آمریکا" به اعدام محکوم شده است.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران حکمتی را در رابطه با "همکاری با دولت متخاصم و عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) و همچنین تلاش برای متهم‌سازی ایران در تروریسم، محارب و مفسد فی‌الارض شناخته و برای وی حکم اعدام صادر کرد."

جلسه محاکمه امیر میرزایی حکمتی سه‌شنبه ششم دی به ریاست ابوالقاسم صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شده بود.

با این حال خانواده حکمتی می‌گویند فرزندشان برای دیدن مادربزرگش به تهران رفته و "هرگز برای سازمان سیا کار نکرده است."

علی حکمتی پدر امیر میرزایی حکمتی گفته است: "همسرم تلاش کرد تا او را از سفر به ایران منصرف کند اما او به ایران رفت. در دو هفته نخست هیچ مشکلی پیش نیامد اما در هفته سوم چند نفر به دیدن او رفتند و دیگر از او خبری نشد."

به گفته خانواده حکمتی، امیر حکمتی سپتامبر ۲۰۱۱ (شهریور ۱۳۹۰) بازداشت شده است.

امیر حکمتی در آریزونا متولد شده و پس از گرفتن دیپلم به عنوان مترجم به تفنگداران دریایی آمریکا پیوسته است.

وزارت اطلاعات ایران شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۰ اعلام کرده بود یک فرد ایرانی‌تبار را که برای آمریکا "جاسوسی" می‌کرده، بازداشت کرده است.

یک روز پس از انتشار اطلاعیه وزارت اطلاعات، تلویزیون دولتی ایران فیلمی از "اعترافات" امیر میرزایی حکمتی پخش کرد.

در این فیلم کوتاه، میرزایی حکمتی گفت: "نقشه آمریکایی‌ها برای دستگاه اطلاعاتی ایران این بود که ابتدا یک‌سری اطلاعات ارزشمند بدهند و بعد که وزارت اطلاعات ایران دید این اطلاعات خوب و با ارزش است با من تماس بگیرد تا آن‌ها بتوانند مأموران اطلاعاتی ایران را شناسایی بکنند."

 

Share