Share

پس از استعفای ۵ عضو آکادمی نوبل در پی ماجرای سوءاستفاده جنسی همسر یکی از اعضای کمیته نوبل ادبیات، پادشاه سوئد اعلام کرده که قوانین عضویت در آکادمی نوبل را تغییر می‌دهد.

۱۷ نوامبر ۲۰۱۷، استکهلم، سوئد: کارل گوستاف شانزدهم و ملکه سیلویا در گردهمایی سالانه آکادمی نوبل

نوامبر گذشته به دنبال اوج‌گیری کمپین «می‌تو» در سوئد، ۱۸ زن، ژان کلود آرنالت، یکی از شخصیت‌های شناخته شده فرهنگی در سوئد را به آزار جنسی متهم کرده‌اند. ژان کلود آرنالت عضو آکادمی نوبل نیست اما همسرش کاترین فروستنسون، عضو آکادمی نوبل است. او یک کلوپ ادبی مشهور دارد که زنان اعلام کرده‌اند در آن کلوپ مورد آزار و حتی تجاوز ژان کلود آرنالت قرار گرفته‌اند.

وکیل ژان کلود آرنالت به خبرگزاری رویترز گفته است که موکل او اتهام آزار و تجاوز جنسی را رد کرده. با این حال آکادمی نوبل دچار یکی از عمیق‌ترین بحران‌ها در تاریخ خود شده است.

کارل گوستاف شانزدهم، پادشاه سوئد چهارشنبه ۱۸ آوریل/۲۹ فروردین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که شرایط عضویت در آکادمی نوبل تغییر می‌کند:

«در نظر دارم شرایط عضویت در آکادمی سوئد را به شکلی تغییر دهم که اعضای آکادمی بتوانند هرآینه که مایل باشند، آکادمی را ترک کنند.»

۵ عضو آکادمی نوبل از جمله سارا دنیوس که رییس هیات انتخاب برنده جایزه نوبل ادبیات در آکادمی سوئد بود استعفا داده‌اند.

اندکی بعد از استعفای دانیوس، آکادمی نوبل ادبیات از کناره‌گیری کاترینا فوستنسون که همسرش متهم به آزار و تجاوز جنسی است خبر داد.

طی چند روز گذشته کلاس اوسترگرن، کیل اسپمارک و پیتر اینگلوند سه عضو دائم دیگر کمیته ادبیات آکادمی نوبل در اعتراض به نحوه برخورد این مؤسسه از مقام خود استعفا دادند. این سه نویسنده خواستار معرفی همکاران فرد متهم به آزار جنسی در آکادمی و اخراج آنان شده بودند. تاکنون افرادی که از آکادمی نوبل استعفا می‌دادند عملا تنها صندلی خود را ترک کرده و غیرفعال می‌شدند بر اساس قانون تازه‌ای که پادشاه سوئد ابلاغ می‌کند این امکان به وجود آمده که اشخاص تازه‌ای جایگزین اعضای مستعفی و غایب آکادمی نوبل شوند.

در سال ۱۷۸۶ گوستاف سوم آکادمی نوبل را بنیان گذاشت. اعضای آکادمی نوبل کارمند دولت سوپد نیستند و فقط پادشاه سوئد می‌تواند آن‌ها را برکنار یا با اشخاص دیگری جایکزین کند.

بیشتر بخوانید:

جنجال می تو در آکادمی سوئد: کناره‌گیری رییس هیات انتخاب نوبل

Share