Share

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که ایران نباید امیر حکمتی را که در یک "محاکمه ناعادلانه" به اتهام جاسوسی برای آمریکا محکوم به مرگ شده است، اعدام کند.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که دوشنبه ۱۹ دی‌ماه منتشر کرد نگرانی خود را از احتمال اعدام امیر میرزایی حکمتی در هفته‌های آینده اعلام نمود.

آن هریسون، مدیر موقت بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل در این‌باره گفت: "مانند بسیاری از زندانیان دیگر در ایران، امیر حکمتی از حق محاکمه منصفانه برخوردار نیست و زمان و شرایط سیاسی در این تصمیم‌گیری برای ما جای سئوال دارد."

وی افزود: "برپایه تجربه‌های پیشین ما، مقام‌های ایرانی در مقاطع حساس سیاسی گاه در اعدام زندانیان سیاسی از جمله افراد دوملیتی شتاب می‌کنند. نگرانی ما نیز این است که این اعدام در چند روز یا چند هفته آینده رخ دهد."

به گفته عفو بین‌الملل حکم اعدام امیر حکمتی در زمانی تصویب شده است که در پی ادامه غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران و تحریم‌های وسیع علیه این کشور، تنش در روابط ایران و آمریکا افزایش یافته است.

به گفته عفو بین‌الملل حکم اعدام امیر حکمتی در زمانی تصویب شده است که تنش در روابط ایران و آمریکا افزایش یافته است

عفو بین‌الملل به اعدام چند زندانیان سیاسی پس از رویدادهای سال ۸۸ در جریان اعتراض‌های خیابانی به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده و آن‌ها را نشانه‌ای از هشدار به مخالفان حکومت دانسته است.

عفو بین‌الملل گفته است زندانیان سیاسی در ایران امسال نیز با چنین خطری روبه‌رو هستند.

این سازمان مدافع حقوق بشر در بیانیه خود به اعدام زهرا بهرامی، که دارای تابعیت دوگانه ایرانی و هلندی بود؛ غلام‌رضا خسروی سونجی، علی صارمی، جعفر کاظمی و محمدعلی حاج‌آقایی در دو سال گذشته با اتهامات سیاسی اشاره کرده و از وحید اصغری و سعید ملک‌پور، به‌عنوان وبلاگ‌نویسانی که از دولت ایران انتقاد کرده و به اعدام محکوم شده‌اند نیز نام برده است.

در همین حال دولت آمریکا اتهام جاسوسی امیر میرزایی حکمتی را رد کرد و صدور حکم اعدام برای وی را محکوم نمود.

روز گذشته ۱۹ دی‌ماه رسانه‌های ایران خبر دادند امیر میرزایی حکمتی به اتهام "جاسوسی برای آمریکا" به اعدام محکوم شده است.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران حکمتی را در رابطه با "همکاری با دولت متخاصم و عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) و همچنین تلاش برای متهم‌سازی ایران در تروریسم، محارب و مفسد فی‌الارض شناخته و برای وی حکم اعدام صادر کرد."

جلسه محاکمه امیر میرزایی حکمتی سه‌شنبه ششم دی به ریاست ابوالقاسم صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شده بود.

با این حال خانواده حکمتی می‌گویند فرزندشان برای دیدن مادربزرگش به تهران رفته و "هرگز برای سازمان سیا کار نکرده است."

علی حکمتی پدر امیر میرزایی حکمتی گفته است: "همسرم تلاش کرد تا او را از سفر به ایران منصرف کند اما او به ایران رفت. در دو هفته نخست هیچ مشکلی پیش نیامد اما در هفته سوم چند نفر به دیدن او رفتند و دیگر از او خبری نشد."

به گفته خانواده حکمتی، امیر حکمتی سپتامبر ۲۰۱۱ (شهریور ۱۳۹۰) بازداشت شده است.

امیر حکمتی در آریزونا متولد شده و پس از گرفتن دیپلم به عنوان مترجم به تفنگداران دریایی آمریکا پیوسته است.

وزارت اطلاعات ایران شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۰ اعلام کرده بود یک فرد ایرانی‌تبار را که برای آمریکا "جاسوسی" می‌کرده، بازداشت کرده است.

یک روز پس از انتشار اطلاعیه وزارت اطلاعات، تلویزیون دولتی ایران فیلمی از "اعترافات" امیر میرزایی حکمتی پخش کرد.

در این فیلم کوتاه، میرزایی حکمتی گفت: "نقشه آمریکایی‌ها برای دستگاه اطلاعاتی ایران این بود که ابتدا یک‌سری اطلاعات ارزشمند بدهند و بعد که وزارت اطلاعات ایران دید این اطلاعات خوب و با ارزش است با من تماس بگیرد تا آن‌ها بتوانند مأموران اطلاعاتی ایران را شناسایی بکنند."
 

Share