Share

نماینده یزد اعلام کرد که با وجود گذشت یک ماه از رویداد انفجار در نورد فولاد غدیر هنوز علت قطعی این انفجار روشن نیست.

علی‌اکبر اولیاء، نماینده یزد در مجلس ایران امروز سه‌شنبه ۲۰ دی‌ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) "نقض آشکار اصول ایمنی در هنگام ذوب ضایعات فولادی" را عامل این انفجار دانست.

نماینده یزد گفت: "مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ارائه برخی دستورالعمل‌های اشتباه در خصوص نحوه بازرسی واحدهای تولیدی باعث افزایش وقوع سوانح کار شده است."

انفجار کوره ذوب ضایعات فولادی در کارخانه غدیر یزد شامگاه یکشنبه، ۲۰ آذرماه رخ داد که طی آن پنج کارگر در صحنه حادثه و ۱۳ کارگر دیگر در بیمارستان جان باختند که چند تن از آنان کارگران غیرایرانی بودند.

پس از این انفجار، کارگروه ویژه‌ای به‌منظور بررسی علت این رویداد تشکیل گردید اما از آن زمان تاکنون علت حادثه مشخص نشده است و مسئولان همچنان مشغول گمانه‌زنی هستند.

در نیمه نخست سال جاری ۷۷۸ نفر در حوادث کار جان خود را از دست داده‌اند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هشت و ۱۸صدم درصد افزایش داشته است

نماینده یزد در رابطه انفجار کارخانه فولاد یزد: "با توجه به وقوع پنج حادثه مشابه ظرف شش سال گذشته، به‌نظر می‌رسد مالکان کارخانه و همچنین نهاد بازرسی کار در استان یزد اقدامی برای رفع نواقص ایمنی کار جهت حفاظت از جان کارگران به عمل نیاورده بودند که این بی‌توجهی موجب کشته شدن ۱۸ نفر از کارگران شد."

غلام‌حسین حیدری، رئیس کل دادگستری یزد یک هفته پس از این رویداد گفته بود: "عزم دستگاه قضایی بر این قرار گرفته تا این پرونده با دقت کامل و در کوتاه‌ترین زمان ممکن رسیدگی شود."

در حالی که علی‌اکبر اولیاء پیش از این علت وقوع این حادثه را استفاده از قراضه‌های مهمات جنگی عمل نکرده در بین ضایعات فلزات دانسته بود، فرماندار و استاندار یزد از این موضوع ابراز بی‌اطلاعی کردند و کارگروه ویژه پس از یک ماه بررسی، تنها احتمال مسدود شدن دهانه کوره را اعلام کرد اما دلیل آن را نگفت.

پس از حادثه انفجار، امرالله فلاح‌زاده، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد رئیس کارگروه ویژه بررسی این رویداد معرفی شد در حالی که انتصاب وی از آن‌جا که او در رابطه با این حادثه مسئولیت داشت، سئوال‌برانگیز بود.

فلاح‌زاده امروز به ایلنا گفت: "در این کارگروه پنج فرضیه که عبارت بودند از ظروف سربسته، نفوذ مایعات و روغن به داخل مواد مذاب، مواد منفجره در داخل مواد مذاب، نقص فنی و مسدود شدن دهانه کوره مطرح شد که در نهایت با بررسی‌های صورت گرفته چهار فرضیه نخست رد شد."

ایلنا در گزارشی در رابطه با پی‌گیری این رویداد نوشته است این اظهارات ناروشن در حالی مطرح می‌شود که در کارخانه فولاد غدیر یزد دوربین مداربسته وجود دارد.

برپایه آمار منتشرشده در جمهوری اسلامی ایران، در نیمه نخست سال جاری ۷۷۸ نفر در حوادث کار جان خود را از دست داده‌اند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هشت و ۱۸صدم درصد افزایش داشته است.

سال پیش تعداد کل کشته‌شدگان حوادث کار در کشور یک هزار و ۲۹۰ نفر اعلام شد با این حال دولت تاکنون آمار دقیقی درباره تعداد حوادث صنعتی رخ داده در ایران منتشر نکرده است.

 

Share