Share

در حالی که کمتر از دو ماه به نهمین دوره انتخابات مجلس باقی مانده هیأت‌های اجرایی ستاد انتخابات وزارت کشور که منتخب دولت هستند بسیاری از نامزدهای اصول‌گرایان را رد صلاحیت کردند.

خبرگزاری مهر این خبر را "تائید نشده" اعلام کرده اما تارنمای خبرآنلاین آن را به نقل از صفرعلی براتلو رئیس ستاد انتخابات تهران منتشر نموده است.

به‌نوشته مهر ۳۰ الی ۴۰ نماینده فعلی مجلس شامل نمایندگان شاخص مراکز استان‌ها و برخی نمایندگان تهران از جمله نمایندگانی چون علی مطهری، حمیدرضا کاتوزیان، علی عباس‌پور تهرانی و علی‌رضا محجوب جزو رد صلاحیت‌شدگان هستند.

علی مطهری نماینده اصول‌گرای مجلس، منتقد دولت و طراح سئوال از محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران است.

این نمایندگان گفته‌اند که تاکنون ابلاغیه رسمی به آن‌ها داده نشده و هر چه شنیده‌اند غیر رسمی بوده است.

محمدرضا باهنر، نایب‌رئیس مجلس در واکنش به خبرهای مربوط به رد صلاحیت نمایندگان اصول‌گرا این اقدام را "تنگ‌نظرانه" خواند

همچنین بنا به این گزارش نمایندگان شهرهای دیگری چون چالوس، نوشهر، بجنورد، ایلام، بندر انزلی، آستارا، سراب، قزوین، ارومیه و زابل نیز از دیگر نمایندگانی هستند که توسط هیأت‌های اجرایی ستاد انتخابات وزارت کشور رد صلاحیت شده‌اند.

تارنمای خبرآنلاین نیز نوشته است در حوزه انتخابیه تهران ۱۰۶۶ نفر داوطلب نمایندگی مجلس بودند که به گفته رئیس ستاد انتخابات تهران از این تعداد ۷۴۷ نفر تأیید و ۳۱۹ نفر نیز رد شده یا انصراف داده‌اند.

برپایه این گزارش بسیاری از چهره‌های فراکسیون اقلیت مجلس که خود را اصلاح‌طلب می‌دانند نیز رد صلاحیت شده‌اند.

به گفته منصور حسینی دبیر فراکسیون اقلیت مجلس، از این فراکسیون تنها صلاحیت محمدرضا تابش نماینده اردکان، محمدرضا خباز نماینده کاشمر، محمدرضا سجادیان نماینده خواف، محمدحسین مقیمی نماینده خمین و مصطفی ذوالقدر نماینده بندرعباس تأیید شده است.

خبرآنلاین نوشته است هیأت اجرایی ستاد انتخابات وزارت کشور می‌بایست تنها مدارک داوطلبان را ارزیابی کنند اما به نظر می‌رسد که بسیاری از این رد صلاحیت‌ها "نه به خاطر نقص مدرک و نه به دلایل قانونی" بوده است.

این گزارش می‌افزاید: "برخی از نامزدهای رد صلاحیت شده عنوان کرده‌اند که در نامه وزارت کشور به آن‌ها عدم التزام به قانون اساسی و یا اصل ولایت فقیه دلیل رد صلاحیتشان بوده است."

در همین حال محمدرضا باهنر، نایب‌رئیس مجلس در واکنش به خبرهای مربوط به رد صلاحیت نمایندگان اصول‌گرا این اقدام را "تنگ‌نظرانه" خواند.

باهنر گفت: "قاعدتأ برای برگزاری انتخابات پرشور باید این نگاه تنگ‌نظرانه را کنار گذاشت."

مهلت هیأت‌های اجرایی برای بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس نهم روز گذشته پایان یافت و قرار است امروز نتایج این بررسی‌ها ضمن ارسال به هیأت‌های نظارت منتخب شورای نگهبان، برای داوطلبان ارسال شود.

داوطلبان رد صلاحیت‌شده چهار روز فرصت دارند اعتراض به نحوه رسیدگی به صلاحیت خود را به هیأت نظارت که منتخب شورای نگهبان است ارائه کنند.

تبلیغات رسمی داوطلبان نمایندگی مجلس نهم پس از تأیید نهایی آن‌ها، از چهارم اسفند آغاز و ۲۴ ساعت پیش از برگزاری انتخابات پایان خواهد یافت.

نهمین دوره انتخابات مجلس روز ۱۲ اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد و تقریبأ همه مخالفان حکومت ایران از جمله گروه‌های اصلی اصلاح‌طلبان اعلام کرده‌اند که در این انتخابات شرکت نخواهند کرد.
 

Share