Share

روز سه‌شنبه ۲۰ دی ماه، محمد صدیق کبودوند فعال حقوق بشر کرد در زندان اوین، به بیمارستان مدرس منتقل شد.

پریناز حسینی، همسر محمدصدیق کبودوند به زمانه گفت: "امروز همسرم به ما اطلاع داد پس از آزمایش در بهداری زندان، به بیمارستان منتقل و بستری شده است."

محمدصدیق کبودوند در تیر ماه ۱۳۸۶ بازداشت و در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به ۱۰ سال حبس و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی به یک‌ سال زندان محکوم شد.

پریناز حسینی همچنین گفت: "بیش از ۵۴ ماه از حبس همسرم می‌گذرد اما مرخصی به وی نداده‌اند و در دو سال گذشته اجازه ملاقات حضوری نداشته‌ایم."

همسر کبودوند: بیش از ۵۴ ماه از حبس همسرم می‌گذرد اما مرخصی به وی نداده‌اند و در دو سال گذشته اجازه ملاقات حضوری نداشته‌ایم

همسر محمدصدیق کبودوند پیشتر به زمانه گفته بود، آقای کبودوند نیاز به جراحی پروستات و رفع گرفتگی رگ‌های قلبش در خارج از زندان دارد.

در سال ۲۰۱۰ سازمان دیده‌بان حقوق بشر خواستار معالجه‌های پزشکی محمدصدیق کبودوند شده بود.

جو استورک، معاون بخش خاورمیانه در دیده‌بان حقوق بشر گفته بود: "آقای کبودوند نیاز به تشخیص پزشکی فوری و کامل جهت معالجه وضعیت وخیم خود را دارد. محروم کردن یک زندانی از معالجه ضروری مغایر با قانون و نیز ظالمانه است."

آقای جو استورک افزوده بود: "مقامات ایران پاسخگوی سلامت وی بوده و موظف هستند که امکانات معالجات پزشکی مورد نیاز را برای او فراهم آورند."

انتشار هفته‌نامه پیام مردم و تأسیس سازمان حقوق بشر کردستان از جمله فعالیت‌های محمدصدیق کبودوند به‌شمار می‌روند.

هفته‌نامه پیام مردم از سال ۱۳۸۲ در زمینه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اجازه انتشار یافت. این هفته‌نامه که به دو زبان فارسی و کردی منتشر می‌شد، بیشتر به حقوق بشر، دموکراسی، حقوق زنان، حقوق اقلیت‌ها و مردم کرد و حقوق مدنی و شهروندی اختصاص داشت.

این هفته‌نامه در سال ۱۳۸۴ به دستور دادگستری کردستان توقیف شد.

 

Share