Share

رسانه‌های حکومتی در کره شمالی گزارش دادند که کره شمالی آزمایش‌های موشک‌های قاره‌پیمای بالستیک را که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند متوقف خواهد کرد. همچنین قرار است که فعالیت‌های یک مرکز آزمایشی هسته‌ای در شمال کشور کره شمالی هم متوقف شود.

شامگاه ۲۰ آوریل / ۳۱ فروردین، «خبرگزاری مرکزی کره شمالی» اعلام کرد که به دستور رهبر این کشور، کیم جونگ اون، برنامه آزمایش موشک‌های بالستیک هسته‌ای این کشور متوقت می‌شود و این کشور برنامه دارد که فعالیت‌های یک مرکز پژوهشی هسته‌ای را هم متوقف کند.

کیم جونگ اون در بیانیه‌ای که خبرگزاری مرکزی‌اش خواند اعلام کرد که کشورش دیگر نیازی به انجام آزمایش‌های هسته‌ای و آزمایش موشک‌های بالستیک قاره‌پیما ندارد، زیرا که کشورش دیگر به طور کامل مسلح به سلاح‌های هسته‌ای است.

این تصمیم رهبر کره شمالی پیش‌تر در کمیته مرکزی حزب حاکم کارگر مطرح شد و از آن به عنوان «مرحله جدید» سیاست‌های کره شمالی استقبال شد.

کیم جونگ اون در جمع کمیته مرکزی حزب کارگر گفته بود که «برنامه هسته‌ای کره شمالی، ماموریت خود را به اتمام رسانده است.»

کمیته مرکزی هم به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که خواستار تمرکز تلاش‌ها برای دستیابی به یک «اقتصاد قوی سوسیالیستی» و «پیشرفت‌های پیشگامانه در زندگی مردم» باشد.

این تغییر رویه سیاسی کره شمالی در حالی گزارش شد که رهبران کره شمالی و جنوبی قرار است شش روز دیگر باهم در یک روستای مرزی در جنوب منطقه آتش‌بس دیدار و گفت‌وگو کنند و پس از آن هم کیم جونگ اون، با دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا دیدار خواهد کرد.

تاریخ نشست رهبران کره شمالی و آمریکا هنوز مشخص نیست اما ترامپ گفته است در ماه مه یا ژوئن این دیدار برگزار خواهد شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گفت که «در هفته‌های آینده با کیم ملاقات خواهم کرد» اما این را هم گفت که اگر مذاکرات ناکارآمد باشد، آماده ترک میز مذاکره هست.

ترامپ هدف از مذاکره با کره شمالی را پاک‌سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای اعلام کرده است.

کره شمالی طی دهه‌های گذشته، مفهوم پاک‌سازی هسته‌ای را پذیرفته است اما تعریف این کشور با تعریف آمریکا مطابقت ندارد و شامل ادامه توسعه برنامه هسته‌ای این کشور می‌شد، مگر اینکه واشنگتن نیروهای خود را از شبه جزیره کره خارج کند.

در راستای مذاکرات متقابل کره شمالی و آمریکا، قرار است زندانیان آمریکایی در کره شمالی به کشورشان باز پس داده شوند.


در همین زمینه:

استقبال کمپین جهانی برای نابودی تسلیحات هسته‌ای از گفت‌وگوی رو در روی ترامپ و کیم جونگ اون

Share