Share

رئیس مجلس ایران گفت در رابطه با رد صلاحیت گروهی از نامزدهای اصول‌گرا برای شرکت در انتخابات نهم مجلس، افرادی را در مجلس، مسئول مذاکره با وزارت کشور کرده است.

به گزارش منابع خبری ایران، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران امروز چهارشنبه ۲۱ دی‌ماه، یک روز پس از اعلام رد صلاحیت گروهی از اصول‌گرایان از سوی هیأت‌های ستاد انتخابات کشور گفت اسامی‌ای که در مورد نمایندگان رد صلاحیت‌شده اعلام گردیده است، درست نیست.

علی لاریجانی که در ابتدای جلسه علنی امروز مجلس سخن می‌گفت اعلام کرد: "ما بررسی کردیم و دیدیم برخی از این مطالب که در مورد نمایندگان در رسانه‌ها نوشته‌اند، اشتباه است."

لاریجانی با بیان این‌که برخی از رسانه‌ها این موضوع را یا عمداً نوشته‌اند و یا اشتباه کرده‌اند، افزود: "کسانی که به نحوه احراز صلاحیتشان ایراد دارند، به شورای نگهبان اعتراض کنند."

در همین حال احمد توکلی، نماینده اصول‌گرای مجلس که صلاحیتش برای انتخابات تأیید شده است امروز در مجلس گفت: "اگرچه هیأت‌های اجرایی در مورد صلاحیت ثبت نام کنندگان حق اظهار نظر دارند، اما نباید مواضعشان مانع از انجام وظایف نمایندگی شود. عجیب است که کسانی که الان نماینده‌اند، صلاحیتشان احراز نشود!"

احمد توکلی: عجیب است که کسانی که الان نماینده‌اند، صلاحیتشان احراز نشود

این نماینده تهران به رد صلاحیت برخی نمایندگان با استناد به "عدم التزام به اسلام و نظام و ولایت فقیه" اشاره کرد و گفت: "چطور برخی دین‌داران و چهره‌هایی که وفاداریشان به انقلاب مشخص است را به این ادعا رد صلاحیت کرده‌اند؟ آقایان متوجه بوده‌اند که این باعث لطمه به آبروی نظام می‌‌شود؟"

وی از رئیس مجلس خواست تا به بررسی این موضوع بپردازد.

علی لاریجانی ضمن تأیید حرف احمد توکلی گفت: "اقدام هیأت‌های اجرایی کار درستی نبوده که برخی از این افراد را رد صلاحیت کرده‌اند."

لاریجانی افزود: "بنده هم معتقدم که عدم احراز صلاحیت در مورد کسانی است که شناخته شده نباشند نه کسانی که الان نماینده‌اند!"

در حالی که کمتر از دو ماه به نهمین دوره انتخابات مجلس باقی مانده روز گذشته هیأت‌های اجرایی ستاد انتخابات وزارت کشور که منتخب دولت هستند بسیاری از نامزدهای اصول‌گرایان را رد صلاحیت کردند.

به‌نوشته خبرگزاری مهر ۳۰ الی ۴۰ نماینده فعلی مجلس شامل نمایندگان شاخص مراکز استان‌ها و برخی نمایندگان تهران از جمله نمایندگانی چون علی مطهری، حمیدرضا کاتوزیان، علی عباس‌پور تهرانی و علی‌رضا محجوب جزو رد صلاحیت‌شدگان هستند.

همچنین بنا به این گزارش نمایندگان شهرهای دیگری چون چالوس، نوشهر، بجنورد، ایلام، بندر انزلی، آستارا، سراب، قزوین، ارومیه و زابل نیز از دیگر نمایندگانی هستند که توسط هیأت‌های اجرایی ستاد انتخابات وزارت کشور رد صلاحیت شده‌اند.

تارنمای خبرآنلاین نیز نوشت در حوزه انتخابیه تهران ۱۰۶۶ نفر داوطلب نمایندگی مجلس بودند که به گفته رئیس ستاد انتخابات تهران از این تعداد ۷۴۷ نفر تأیید و ۳۱۹ نفر نیز رد شده یا انصراف داده‌اند.

برپایه این گزارش بسیاری از چهره‌های فراکسیون اقلیت مجلس که خود را اصلاح‌طلب می‌دانند نیز رد صلاحیت شدند.

داوطلبان رد صلاحیت‌شده چهار روز فرصت دارند اعتراض به نحوه رسیدگی به صلاحیت خود را به هیأت نظارت که منتخب شورای نگهبان است ارائه کنند.

تبلیغات رسمی داوطلبان نمایندگی مجلس نهم پس از تأیید نهایی آن‌ها، از چهارم اسفند آغاز و ۲۴ ساعت پیش از برگزاری انتخابات پایان خواهد یافت.

نهمین دوره انتخابات مجلس روز ۱۲ اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد و تقریبأ همه مخالفان حکومت ایران از جمله گروه‌های اصلی اصلاح‌طلبان اعلام کرده‌اند که در این انتخابات شرکت نخواهند کرد.

 

Share