Share

کانون نویسندگان ایران در دو بیانیه جداگانه در رابطه با تشدید بازداشت‌های اخیر و موضوع انحلال خانه سینما موضع‌گیری کرد.

کانون نویسندگان ایران که قدیمی‌ترین نهاد مدنی نویسندگان و شاعران ایران به‌شمار می‌رود در بیانیه‌ای بازداشت شماری از فعالان اجتماعی، روزنامه‌نگاران و فعالان کارگری در هفته‌های اخیر را محکوم کرد.

در این بیانیه به‌ویژه از بازداشت سعید مدنی که کانون نویسندگان از وی به‌عنوان "کاوشگر و پژوهنده‌ دردها و مصائب اجتماعی" نام برده، اشاره شده است.

این کانون نوشته است: "هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است که توجیه‌گر این بازداشت‌ها باشد، مگر آن‌که فعالیت اجتماعی مسالمت‌آمیز را امری غیرمجاز و نامعمول تلقی کنیم."

سعید مدنی، عضو شورای فعالان ملی مذهبی شامگاه شنبه ۱۸ دی‌ماه جاری به همراه همسرش در تهران بازداشت شد.

کانون نویسندگان ایران: خانه‌ سینما یک تشکل صنفی ثبت‌شده و دارای شخصیت حقوقی است و انحلال آن جز با حکم دادگاه ذی‌صلاحیت که مسبوق به رسیدگی قانونی و مستند به دلایل قانونی باشد ممکن نیست

نیروهای امنیتی پس از بازداشت مدنی و همسرش به منزل آن‌ها رفتند و پس از بازرسی، کامپیوتر و فیش‌های تحقیقاتی مدنی را با خود بردند.

آن‌ها همچنین به محل کار سعید مدنی در دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی تهران رفته‌ و دفتر این پژوهشگر اجتماعی را در آن‌جا نیز بازرسی کردند.

در روزهای گذشته افزون بر مدنی، احسان هوشمندی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر مطالعات قومی و فاطمه خردمند، روزنامه‌نگار نیز بازداشت شده‌اند. اتهام این بازداشت‌شدگان هنوز اعلام نشده است.

باشگاه خبرنگاران وابسته به رادیو و تلویزیون دولتی ایران نیز به نقل از یک منبع وزارت اطلاعات که نامش فاش نشده، چند روز پیش خبر داد چهار نفر به اتهام "طراحی شبکه‌های اغتشاش و آشوب" در آستانه انتخابات مجلس بازداشت شده‌اند.

کانون نویسندگان ایران در بیانیه خود فعالیت اجتماعی و مطبوعاتی و کارگری را حق مسلّم فعالان دانسته و خواهان آزادی بازداشت‌شدگان شده است.

در بیانیه دیگری، کانون نویسندگان ایران نگرانی خود را از انحلال خانه‌ سینما اعلام کرد و خواهان لغو این تصمیم دستگاه اجرایی شد.

کانون نویسندگان آورده است: "خانه‌ سینما یک تشکل صنفی ثبت‌شده و دارای شخصیت حقوقی است و انحلال آن جز با حکم دادگاه ذی‌صلاحیت که مسبوق به رسیدگی قانونی و مستند به دلایل قانونی باشد ممکن نیست."

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران ۱۳ دی‌ماه جاری اعلام کرد خانه سینما منحل شده است اما فرهاد توحیدی، رئیس هیأت مدیره خانه سینما با انتقاد از حکم انحلال این تشکل سینمایی گفت خانه سینما در مقابل بی‌قانونی می‌ایستد.

فرهاد توحیدی امروز، چهارشنبه ۲۱ دی‌ماه، از پس گرفتن شکایت وزارت ارشاد از خانه سینما خبر داد و به خبرگزاری مهر گفت روز گذشته برای ارائه توضیحاتی به دادگاه رفته‌اند.

به گفته رئیس هیأت مدیره خانه سینما، رئیس دادگاه پس از شنیدن سخنان نمایندگان وزارت ارشاد و خانه سینما خواهان پیش‌برد گفت‌وگو برای حل این بحران شده است.

وی با بیان این‌که خانه سینما همچنان منتظر رأی دیوان عدالت اداری است تا وضعیت مشخص شود؛ گفت: "فعالیت خانه سینما تا اعلام این رأی متوقف است."

خانه سینمای ایران یک تشکل غیردولتی است که از سال ۱۳۶۵ و در پی مصوبه مجلس مبنی بر اختصاص دو درصد از درآمد فروش سینما برای "بهبود وضعیت رفاهی و صنفی شاغلان سینما" تأسیس شد. با این حال تاریخ فعالیت رسمی خانه سینما فروردین ۱۳۷۲ و زمان ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری تهران مهر ماه ۱۳۷۲ اعلام شده ‌است.

در روزهای اخیر سینماگران مطرح ایران در مخالفت با انحلال خانه سینما بیانیه‌ها و نامه‌هایی منتشر کرده‌اند.
 

Share