Share

شماری از شهروندان کشورهای مختلف – به ویژه آلمان، لهستان و جمهوری چک- جمعه ۲۰ آوریل/ ۳۱ فروردین، در شهر مرزی «اوستریز» آلمان گرد آمدند تا در فستیوال دو روزه‌ای به نام «شمشیر یا سپر»(Shield and Sword) شرکت کنند. فستیوالی که با نام مخفف SS از آن نام برده می‎شد و همزمان با ۱۲۹‎مین سالگرد تولد آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی برگزار شد. همزمان با این فستیوال، شورای محلی «اوستریز» و همچنین «آنتی فا»، گروه آنارشیست ضد سرمایه‎داری به صورت جداگانه‎ تجمع‎هایی را سازماندهی کردند.

در مجموع شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراضی از حاضران در فستیوال SS بیشتر بودند

به گزارش شبکه خبری الجزیره، به دنبال این وقایع، در چند روز گذشته فضای شهر کوچک «اوستریز» به شدت امنیتی شد و پلیس آلمان حضور پرشماری داشت.

حزب دموکراتیک ملی آلمان(NPD)، که یک حزب تندروی دست راستی و ضد مهاجر است جشنواره SS را برگزار کرد. حزب دموکراتیک ملی آلمان برای این رویداد برنامه‎های مختلفی از جمله سخنرانی، کنسرت موسیقی، مسابقات هنرهای رزمی و خالکوبی تدارک دیده بود.

با توجه به آزادی‎های مندرج در قانون اساسی آلمان این رویداد عملاً منطبق با قانون این کشور برگزار شد.

در مقابل شورای محلی «اوستریز» که در دست حزب دموکرات مسیحی(حزب حاکم) قرار دارد، در میدان اصلی این شهر ۲۵۰۰ نفری، فستیوالی با عنوان صلح به راه انداخت. فستیوالی خانوادگی که با موسیقی و برنامه‎های سرگرمی همراه بود و در اعتراض به برنامه راست افراطی برقرار شده بود.

اما به باور گروه‎های محلی آنتی فاشیست فستیوال اعتراضی «صلح» برای مقابله با فستیوال SS کافی نبود. به همین خاطر آنها با دعوت از همتایانشان در دیگر شهرهای آلمان و کشورهای همسایه برنامه اعتراضی دیگری را سازماندهی کردند.

این سه برنامه در فاصله کمی از یک دیگر برگزار شدند. در طول این مدت شهر  «اوستریز» تحت نظارت شدید پلیس و نیروهای ضد شورش قرار داشت. این شهر در مرز لهستان قرار دارد.

در جریان برگزاری فستیوال نئونازی‌ها، پلیس لهستان کارت‎های شناسایی افرادی که قصد عبور از مرز داشتند را چک می‎کرد. ظهر شنبه پلیس برای اینکه محدودیت بیشتری برای شرکت در فستیوال SS ایجاد کند، راه‎های عبور و مرور مرزی را بست. همزمان نیروهای پلیس حرکت گروه‎های نئونازی را با دقت تحت کنترل قرار داده بود.

بنابر این گزارش، در مجموع شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراضی از حاضران در فستیوال SS بیشتر بودند.

در حال حاضر حزب دموکرات ملی آلمان پس از موفقیت حزب راستگر آلترناتیو برای آلمان (AFD) تا حدی به حاشیه رانده شده است. آلترناتیو برای آلمان در انتخابات اخیر ۱۲.۶ دهم درصد آرا را به دست آورد. به عقیده ناظران رویداد اخیر نشانه‎ای است از تغییر استراتژی حزب دموکرات ملی آلمان.

Share