Share

ایالات متحده آمریکا ضمن محکوم کردن ترور مصطفی احمدی روشن از مقامات مرتبط با برنامه اتمی ایران، اعلام کرد در این بمب‌گذاری نقشی نداشته است.

 

به گزارش الجزیره، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی ۱۳۹۰) گفت: "من می‌خواهم هرگونه دخالت ایالات متحده را در اعمال این خشونت رد کنم."

مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی تأسیسات اتمی نطنز روز چهارشنبه در جریان یک بمب‌گذاری در تهران کشته شد. مقامات ایران، اسراییل و آمریکا را عامل این ترور معرفی کرده‌اند.

تامی ویتور، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز با تکذیب دست داشتن ایالات متحده در این ترور گفت ما اعمال این نوع خشونت‌ها علیه ایران را به شدت محکوم می‌کنیم.

محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به بان کی‌مون، دبیر کل این نهاد بین‌المللی خواهان محکومیت ترور مصطفی احمدی روشن شد

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز این بمب‌گذاری را محکوم کرد و با خانواده احمدی روشن ابراز همدردی کرد.

خبرگزاری مهر درباره نحوه کشته‌شدن احمدی روشن به نقل از شاهدان عینی گزارش داد "دو راکب یک موتورسیکلت مقابل دانشکده ارتباطات بمب دست‌سازی را به در سمت راست جلوی اتومبیل حامل احمدی روشن چسبانده و بعد از طی مسافتی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر این بمب عمل کرده و باعث انفجار خودرو ‌شود."

در دو سال گذشته چهار تن از دانشمندان مرتبط با برنامه اتمی ایران ترور شده‌اند که سه نفر از آن‌ها در این سوءقصد‌ها کشته شدند.

سال ۱۳۸۸ مسعود علی‌محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران بر اثر شلیک گلوله کشته شد.

هشتم آذرماه سال ۸۹ نیز بر اثر دو انفجار بمب در دو نقطه تهران، مجید شهریاری و فریدون عباسی، دو استاد دانشگاه بهشتی مورد سوء قصد قرار گرفتند که مجید شهریاری جان خود را از دست داد و فریدون عباسی زخمی شد.

ایران همواره آمریکا و اسراییل را عامل این ترورها معرفی کرده است. با این حال اسراییل تاکنون به این اتهامات پاسخی نداده است.

جواد جهانگیرزاده، عضو کمیسیون امنیتی ملی مجلس ایران، هدف بمب‌گذاری اخیر را "امنیتی کردن" انتخابات مجلس ایران دانسته است.

نهمین دوره انتخابات مجلس ایران ۱۲ اسفند سال جاری برگزار می‌شود.

در همین حال محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به بان کی‌مون، دبیر کل این نهاد بین‌المللی خواهان محکومیت ترور مصطفی احمدی روشن شد.

خزاعی در این نامه نوشته است: "ایران نگرانی عمیق خود را نسبت به این اقدامات بی‌رحمانه، غیرانسانی و جنایتکارانه علیه دانشمندان ایرانی ابراز کرده و آن را قویاً محکوم می‌کند."

 

Share