Share

یک خبرنگاری فرانسوی بر اثر انفجار خمپاره در شهر حمص سوریه کشته شد. ژیل ژاکیه نخستین خبرنگار اروپایی است که طی ۱۰ ماه از آغاز ناآرامی‌های سوریه کشته می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این خبرنگار که برای شبکه دو تلویزیون فرانسه کار می‌کرد، روز چهارشنبه ۱۱ ژانویه ۲۰۱۲ (۲۱ دی ۱۳۹۰) کشته شد. هفت نفر دیگر نیز در این انفجار کشته و ۲۵ نفر زخمی شدند.

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه، کشته شدن این خبرنگار فرانسوی را به شدت محکوم کرد و در بیانیه‌ای خواهان تحقیق درباره کشته شدن ژاکیه شد. وزیر خارجه فرانسه همچنین دولت سوریه را مسئول حفاظت از جان روزنامه‌نگاران خارجی دانست.

این خبرنگار در حالی کشته شد که ناظران اتحادیه عرب در سوریه به سر می‌برند. مخالفان می‌گویند ناظران اتحادیه عرب تنها به مکان‌هایی می‌روند که امن باشد.

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه کشته شدن خبرنگار فرانسوی را به شدت محکوم کرد و در بیانیه‌ای خواهان تحقیق درباره کشته شدن ژاکیه شد

ناظران اتحادیه عرب ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱ برای بررسی پایبندی دولت بشار اسد به طرح صلح اتحادیه عرب که با هدف پایان دادن به ۹ ماه خشونت در سوریه تدوین شده است، به این کشور وارد شدند.

این طرح خواهان توقف خشونت‌علیه معترضان، آزادی زندانیان و خارج کردن ارتش و تانک‌ها از شهرهای سوریه است.

فعالان سوری می‌گویند با وجود حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه، خشونت نیروهای دولتی علیه مخالفان همچنان ادامه دارد.

فعالان مخالف دولت سوریه تردید دارند که مأموریت ناظران بتواند بر بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای متوقف شدن خشونت‌ها فشار وارد کند.

بر همین پایه، انوار مالک، یکی از ناظران اتحادیه عرب با اعلام اینکه هیأت اعزامی در جلوگیری از خشونت‌ها در سوریه ناتوان است، از سمت خود استعفا کرد و سوریه را ترک نمود.

انوار مالک به رویترز گفت: "مقامات سوریه تانک‌های خود را از شهرها بیرون نبرده‌اند بلکه فقط آن‌ها را پنهان کرده‌اند تا بعد از خروج ناظران، مکان استقرار آن‌ها را تغییر بدهند."

انوار مالک مأموریت اتحادیه عرب را یک "اقدام نمایشی" دانست و گفت سوریه ناظران را فریب می‌دهد.

سازمان ملل متحد می‌گوید از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه در مارس ۲۰۱۱ تاکنون بیش از پنج هزار نفر از مخالفان توسط نیروهای دولتی کشته شده‌اند. مقامات سوریه نیز می‌گویند در این مدت، گروه‌های مسلح دو هزار نیروی امنیتی را کشته‌اند.

 

Share