Share

فعالان حقوق بشر در دهمین سال آغاز به کار زندان گوانتانامو، در مقابل کاخ سفید تجمع اعتراضی برپا کردند.

 

به گزارش رویترز، معترضان روز چهارشنبه ۱۱ ژانویه ۲۰۱۲ (۲۱ دی ۱۳۹۰) در این تجمع اعلام کردند زندان گوانتانامو  یک "رسوایی" برای آمریکا است.

معترضان به شکل زندانیان گوانتانامو، لباس نارنجی پوشیده و سرهای خود را پوشانده بودند. تظاهرات مشابهی نیز در کشورهای اروپایی برگزار شد.

مظنونان به تروریسم به این دلیل به زندان گوانتانامو در خاک کوبا منتقل می‌شوند که از حقوق یک زندانی در آمریکا برخوردار نباشند

زندان گوانتامو در پایگاه نظامی آمریکا در خاک کوبا قرار دارد. نخستین گروه از زندانیان متهم به تروریسم ۱۱ ژانویه سال ۲۰۰۲ وارد این زندان شدند. هم‌اکنون ۱۷۱ نفر در این زندان در حبس هستند.

مظنونان به تروریسم به این دلیل به زندان گوانتانامو در خاک کوبا منتقل می‌شوند که از حقوق یک زندانی در آمریکا برخوردار نباشند.

جورج بوش، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا پس از رویداد ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ دستور تأسیس بازداشتگاه گوانتانامو و شبکه‌ای از بازداشتگاه‌های سری را، برای حبس و بازجویی مظنونان به تروریسم صادر کرد.

عمده زندانیان کسانی هستند که توسط ارتش آمریکا در افغانستان و عراق بازداشت شده‌اند.

باراک اوباما بعد از آنکه به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شد، دستور داد این زندان تا ژانویه ۲۰۱۰ تعطیل شود اما این تصمیم وی عملی نشد.

اوباما به هنگام امضای این دستور گفت: "ایالات متحده مجبور نیست به انتخاب دروغین میان امنیت خود و آرمان‌های خود ادامه بدهد."

وی گفته بود: "صدور این دستور برای بازگشت به معیارهای روند قضایی و ارزش‌های بنیادین قانون اساسی است. ارزش‌هایی که به این کشور، حتی در جریان جنگ و در مقابله با تروریسم، عظمت می‌بخشند."

با این حال با گذشت سه سال از این دستور، این زندان هنوز فعالیت می‌کند.

 

Share