Share

دبیر شورای امنیت ملی روسیه خطر حمله نظامی آمریکا به ایران را "خطری واقعی" عنوان کرد و گفت آمریکا از هر راهی برای تغییر حکومت در ایران استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیکلای پاتروشف (Nikolai Patruschew)، دبیر شورای امنیت ملی روسیه، امروز پنج‌شنبه ۲۲ دی‌ماه (۱۲ ژانویه ۲۰۱۲) در گفت‌وگو با روزنامه روسی کُمرسانت (Kommersant) گفت: "اسرائیل به‌منظور تشدید تنش‌ها با ایران، آمریکا را تحریک می‌کند."

پاتروشف با بیان این‌که ایالات متحده حکومت ایران را "مشکل اصلی" خود می‌داند، افزود: "خطر واقعی حمله نظامی آمریکا به ایران وجود دارد."

دبیر شورای امنیت ملی روسیه تأکید کرد که آمریکا برای این‌که ایران را از یک "کشور دشمن" به یک "شریک" تبدیل کند به هر وسیله‌ای دست می‌زند تا حکومت ایران را تغییر دهد.

پاتروشف این‌ موضوع را که شواهد بسیاری در مورد اهداف نظامی ایران در برنامه هسته‌ای این کشور وجود دارد مورد انتقاد قرار داد و گفت: "سال‌هاست که می‌شنویم ایران در آینده نزدیک بمب اتم خواهد ساخت اما تاکنون هیچ کس نتوانسته است وجود اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ایران را ثابت کند."

دبیر شورای امنیت ملی روسیه: تاکنون هیچ کس نتوانسته است وجود اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ایران را ثابت کند

دو روز پیش نیز وزارت امور خارجه روسیه در مورد برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده بود: "مسایل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران باید منحصراً از راه مذاکرات و گفت‌وگوی مبتنی بر احترام و بر اساس اصول حرکت گام به گام و عمل متقابل حل شود."

وزارت خارجه روسیه همچنین به طرف‌های درگیر در پرونده اتمی توصیه کرد از "گام‌های نسنجیده و اقدامات شدید" که "مانع شکل‌گیری شرایط گفت‌وگو می‌شود"، خودداری کنند.

روسیه همچنین ۲۲ تیرماه سال جاری خورشیدی با هدف حل مناقشه اتمی ایران، طرح "گام به گام" را برای تشویق ایران به پاسخگویی به پرسش‌ها درباره برنامه اتمی‌اش ارائه کرد.

در طرح گام به گام، ایران در هر مرحله که به سئوالات و نگرانی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ دهد، گام‌های متقابلی از سوی جامعه جهانی مانند کوتاه شدن دوره برخی تحریم‌ها یا تعلیق آن‌ها برداشته خواهد شد.

پس از آن‌که جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که در صورت تشدید تحریم‌ها تنگه هرمز را خواهد بست، تنش در روابط جمهوری اسلامی ایران و آمریکا به‌شکل کم‌سابقه‌ای شدت یافته است.

همچنین در چند روز گذشته نیروی دریایی ایران دست به مانورهای گسترده‌ای زد و در آن موشک‌های جدیدی را مورد آزمایش قرار داد.

در پی این رویدادها، روز گذشته بر اثر انفجار یک بمب کارگذاری‌شده در تهران، مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی تأسیسات اتمی نطنز کشته شد.

اگرچه هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا این اقدام تروریستی را محکوم کرد اما مقام‌های جمهوری اسلامی آمریکا و اسرائیل را مسئول این انفجار می‌دانند.

کشورهای غربی می‌گویند نگران هستند که ایران در برنامه اتمی خود "اهداف نظامی" داشته باشد اما ایران همواره این اتهام را رد کرده و می‌گوید برنامه اتمی‌اش اهداف "صلح‌آمیز" دارد.

شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تاکنون چهار بار ایران را تحریم کرده است. شورای امنیت در دسامبر ۲۰۰۶ قطعنامه ۱۷۳۷، مارس ۲۰۰۷ قطعنامه ۱۷۴۷، مارس ۲۰۰۸ قطعنامه ۱۸۰۳ و ژوئن ۲۰۱۰ قطعنامه ۱۹۲۹ را علیه ایران تصویب کرد.

آمریکا، اتحادیه اروپا و شمار دیگری از کشورها نیز تحریم‌های یک‌جانبه‌ای علیه ایران برقرار کرده‌اند. این کشورها در حال بررسی تحریم جهانی نفت ایران هستند و پیش از این آمریکا و بریتانیا بانک مرکزی ایران را نیز تحریم کرده‌اند.

تهران می‌گوید با وجود این تحریم‌ها از برنامه اتمی خود عقب‌نشینی نمی‌کند.
 

Share