Share

شورای شهر تهران هفت گزینه نهایی شهرداری تهران را انتخاب کرد. محسن هاشمی بار دیگر گفت برخی از اعضای شورای شهر تهران اصرار دارند که نام او هم در میان کاندیداها باشد. محمدرضا عارف هشدار داد که انتخاب شهردار موجب گسست همبستگی اصلاح‌طلبان نشود.

شورای شهر تهران به ریاست محسن هاشمی ـ عکس از آرشیو

شورای شهر تهران به ریاست محسن هاشمی ـ عکس از آرشیو

اعضای شورای شهر تهران سه‌شنبه ۴ اردیبهشت پس از رأی‌گیری برای انتخاب گزینه‌ها برای شهرداری تهران، هفت نفر را به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب کردند.

اسامی این هفت نفر محمد افشانی، محمدابراهیم انصاری لاری، محمود حجتی، محمود حسینی، سمیع‌الله حسینی مکارم، حجت‌الله میرزایی و پیروز حناچی است که باید برنامه‌های‌شان را به شورای شهر تهران ارائه دهند.

محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران در مورد قرار گرفتن نامش در میان گزینه‌های شهرداری تهران بار دیگر گفت: «می‌دانم که نظر اعضا بر ماندن من در شورا است؛ اما با این حال برخی از اعضا اصرار دارند که نام من هم در میان کاندیداها باشد.»

او همچنین گفت در جلسه گذشته شورای شهر تهران رأی‌گیری محرمانه بود اما در جلسه سه‌شنبه علنی بود.

محمدرضا عارف، رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان روز سه‌شنبه در توئیتر خود به جلسه روز گذشته شورای عالی سیاست‌گذاری با اعضای شورای شهر تهران اشاره کرد و نوشت: «انتخاب شهردار جدید تهران نباید به محلی برای گسست همبستگی اصلاح‌طلبان تبدیل شود.»

شورای شهر تهران یکشنبه ۲ اردیبهشت ۲۸ گزینه احتمالی شهرداری تهران را اعلام کرد که از این میان هفت گزینه نهایی انتخاب شد.

پس از کناره‌گیری محمدعلی نجفی از سمت شهردار تهران، محسن هاشمی به یکی از مهم‌ترین کاندیداهای شهرداری تهران بدل شده بود. او حتی روز شنبه یکم اردیبهشت از آمادگی خود برای شهردارشدن خبر داده و گفته بود یکی از حامیان حضورش در شهرداری تهران اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری بود. اما در نهایت با اصرار اعضای شورا محسن هاشمی پذیرفت که از شورای شهر خارج نشود.

استعفای محمدعلی نجفی در نخستین جلسه بررسی شورای شهر با رأی مخالف ۱۶ عضو از ۲۰ عضو حاضر رد شد اما یک روز بعد و پس از درخواست دادستان کل کشور برای کناره‌گیری دوباره او به تأیید رسید.

نجفی دلیل استعفای خود را بیماری خواند و در عین حال گفت «عوامل تشدیدکننده دیگری» برای استعفا وجود داشتند.

قبل از آن استعفای نجفی، مراسم روز زن شهرداری تهران در برج میلاد به خاطر رقص چند دختر خردسال ایرانی بهانه‌ای برای افزایش فشارها بر او شده بود.

نزدیکان نجفی می‌گفتند مهم‌ترین دلیل استعفا فشارهایی بود که به خاطر مبارزه او با فساد در شهرداری تهران بروز کرد.

بیشتر بخوانید:

اعلام کاندیداهای شهرداری: محسن هاشمی سرانجام کنار کشید

Share