Share

پس از اعلام کاهش واردات نفت ایران از سوی ژاپن، دیپلمات‌های کشورهای اروپایی از تعیین یک دوران گذار شش ماهه برای تحریم نفت ایران خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، امروز پنج‌شنبه ۲۲ دی‌ماه، یک دیپلمات اروپایی، در رابطه با تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا گفته است: "به‌نظر می‌رسد که ما [اتحادیه اروپا] به‌سوی تعیین یک دوران گذار شش ماهه خواهیم رفت."

به گفته این دیپلمات زمان تعیین‌‌شده برای هماهنگی و آمادگی کشورهایی در نظر گرفته شده است که بیشترین روابط تجاری را با ایران دارند. از جمله این کشورها می‌توان به یونان اشاره کرد.

این در حالی است که یک دیپلمات دیگر به خبرگزاری فرانسه گفته است "هنوز توافقی بر روی راه‌های و تدابیر جدید در این‌باره گرفته نشده است."

این دیپلمات تأکید کرده است که قرار است در نشست آتی وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روز ۲۳ ژانویه این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

کارشناسان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال بررسی تحریم‌های بیشتر در زمینه‌های بانکی، مبادلات تجاری و مؤسسات انرژی و همچنین ممنوعیت وارد کردن نفت ایران هستند.

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه‌داری آمریکا: ما در پی راه‌هایی هستیم تا بتوانیم روابط بانک مرکزی ایران را با سیستم مالی جهان قطع کنیم و واردات نفت ایران به دیگر کشورها را کاهش دهیم

به گفته دیپلمات‌ها بیش از همه یونان، کشور بحران‌زده و مقروض اروپا مخالف تحریم نفت ایران است. یونان نیمی از نفت خود را از ایران وارد می‌کند و بسیاری از نیازهای انرژی خود را با واردات نفت تأمین می‌سازد.

همچنین ایتالیا نیز که کمابیش در بحران اقتصادی به‌سر می‌برد از تحریم نفت ایران چندان راضی نیست.

در همین زمینه تاکنون چندین کشور عربی از جمله عربستان و لیبی آمادگی خود را برای جایگزینی نفت ایران در مبادلات جهانی اعلام کرده‌اند.

ویلی سوندال، وزیر خارجه‌ دانمارک، کشوری که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد روز گذشته اطمینان داد که تحریم‌های جدید این اتحادیه علیه ایران در روز ۲۳ ژانویه اعلام خواهد شد.

به گفته وی این تحریم‌ها تنها شامل بخش نفتی نخواهد بود و بانک مرکزی ایران را نیز شامل می‌شود.

ایران ۴۵۰ هزار بشکه نفت در روز به اروپا صادر می‌کند که ۱۸ درصد صادراتش را شامل می‌شود. از این میزان ۱۸۰ هزار بشکه در روز به ایتالیا، ۱۶۰ هزار بشکه به اسپانیا و ۱۰۰ هزار بشکه به یونان، سه کشور بحران‌زده اروپا صادر می‌شود.

از سوی دیگر امروز ژاپن پذیرفت واردات نفت خود از ایران را کاهش دهد.

صاحب‌نظران این اقدام ژاپن را که به‌منظور افزایش بیشتر فشار بر جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد موفقیت تازه دیپلماتیک آمریکا به‌شمار می‌آورند.

ژاپن ۱۰ درصد نفت ایران را وارد می‌کند و جون ازومی، وزیر دارایی ژاپن امروز در دیدار با تیموتی گایتنر، وزیر خزانه‌داری آمریکا در توکیو گفت: "اقدامات فوری و برنامه‌ریزی‌شده برای کاهش این میزان صورت خواهد گرفت."

ژاپن در حالی همکاری خود با آمریکا در زمینه فشار بر ایران را پذیرفت که روز گذشته در پکن، وزیر خزانه‌داری آمریکا نتوانست موافقت چین را در این زمینه کسب کند. چین یکی از اصلی‌ترین طرف‌های تجاری ایران به‌شمار می‌رود.

وزیر دارایی ژاپن گفت: "مسأله هسته‌ای مشکلی است که جهان نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد. به همین خاطر است که ما کاملأ اقدامات انجام یافته توسط ایالات متحده را درک می‌کنیم."

ایران سومین کشور تأمین‌کننده نفت ژاپن است. قطر و عربستان با ۳۰ درصد و امارات متحده عربی با ۲۰ درصد در رتبه‌های نخست و دوم واردات نفت ژاپن قرار دارند.

کوئچیرو گامبا، وزیر امور خارجه ژاپن اخیرأ دیدارهایی از سه کشور عربی تأمین‌کننده نفت این کشور انجام داد تا آن‌ها را برای افزایش صادرات نفت به ژاپن برای جایگزینی نفت ایران متقاعد سازد.

تیموتی گایتنر در دیدار با وزیر دارایی ژاپن گفت: "ما از پشتیبانی ژاپن که در کنار ما و جامعه بین‌الملل قرار دارد قدردانی می‌کنیم."

وزیر خزانه‌داری آمریکا افزود: "ما برای افزایش فشار بر ایران، با اروپا، ژاپن و متحدان‌مان همکاری تنگاتنگی داریم."

وی افزود: "ما در پی راه‌هایی هستیم تا بتوانیم روابط بانک مرکزی ایران را با سیستم مالی جهان قطع کنیم و واردات نفت ایران به دیگر کشورها را کاهش دهیم."

تنش در روابط آمریکا و ایران در هفته‌های گذشته شدت گرفته است. در پی این تنش‌ها و افزایش تحریم‌ها از سوی آمریکا که تحریم بانک مرکزی ایران را نیز شامل می‌شود؛ جمهوری اسلامی تهدید کرده است که تنگه هرمز را خواهد بست.

۳۵ درصد نفت خام جهان از تنگه هرمز صادر می‌شود.

 

Share