Share

فرماندهی نظامیان بین‌المللی مستقر در افغانستان، رویداد هتک حرمت سه جسد از سوی سربازان آمریکایی را که گمان می‌رود مربوط به طالبان باشند، به‌شدت محکوم کرد.

در ویدئویی که در سایت یوتیوب منتشر شد تصاویر چهار سرباز نیروی دریایی آمریکا را نشان داده می‌شد که بر روی اجساد سه نفر ادرار می‌کنند.

آیساف یا فرماندهی نیروهای بین‌المللی کمک به تأمین امنیت افغانستان، روز پنج‌شنبه ۲۲ دی‌ماه با انتشار اطلاعیه‌ای؛ این عمل را شرم‌آور خواند و از آغاز تحقیقات در این مورد خبر داد.

در اطلاعیه با بیان این‌که این عمل مغایر با معیارهای این سازمان است آمده است: "با چنین اقدام شرم‌آوری به قربانیان نظامیان بین‌المللی در افغانستان نیز توهین شده است."

آیساف گفته است رتش آمریکا تحقیقات خود را در مورد این رویداد و مجازات عوامل آن آغاز کرده است

آیساف گفته است که آن تعداد از سربازانی که مرتکب این عمل شده‌اند اکنون در افغانستان حضور ندارند اما ارتش آمریکا تحقیقات خود را در مورد این رویداد و مجازات عوامل آن آغاز کرده است.

هنوز مشخص نیست که این رویداد چه زمان و در کجا صورت گرفته است اما بیشتر تفنگ‌داران ارتش آمریکا در جنوب افغانستان به‌ویژه در ولایت‌های هلمند و قندهار مستقر هستند.

پیش از این نیز شماری از نظامیان خارجی مستقر در افغانستان مرتکب اعمال مشابهی شده بودند.

در آبان‌ماه سال جاری سه سرباز آمریکایی در یک دادگاه نظامی این کشور به‌جرم قتل سه غیر نظامی افغان، قطع انگشتان دست، کشیدن دندان و گرفتن عکس از قربانیان به زندان محکوم شدند.

 

Share