Share

دولت غیر نظامی برمه (میانمار)، پس از نیم قرن حکومت نظامیان بر این کشور با بازگشایی فضای سیاسی در چارچوب یک عفو عمومی ۶۵۱ زندانی سیاسی را آزاد می‌کند.

به گزارش رویترز، گروهی از این زندانیان سیاسی دو روز پیش و گروهی دیگر امروز جمعه ۲۳ دی‌ماه (۱۳ ژانویه ۲۰۱۲) آزاد شدند.

"سای نیونت لوین"، نماینده اقلیت قومی "شان" و دبیر سابق لیگ ناسیونالیست‌های شان برای دمکراسی (SNLD) نیز از زندان کالایمیو آزاد شد.

"شان"، با چهار میلیون جمعیت بزرگ‌ترین اقلیت قومی در برمه به‌شمار می‌رود که در مناطق شرقی این کشور زندگی می‌کنند.

سای نیونت لوین در گفت‌وگوی تلفنی با رویترز آزادی همه مسئولان لیگ ناسیونالیست‌های شان برای دمکراسی، از جمله "خون تون او"، دبیرکل این لیگ را تأیید کرد.

وی افزود: "من به ۸۵ سال زندان محکوم شده بودم اما امروز پس از گذراندن هفت سال زندان، آزاد شدم. حالم خوب است و امروز بعد از ظهر به سوی رانگون (پایتخت برمه) پرواز خواهم کرد."

دولت برمه امیدوار است با پیشبرد این اصلاحات تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور برداشته شود و سرمایه‌های خارجی جذب شوند

به گفته نزدیکان زندانیان سیاسی و نمایندگان مقام‌های زندان، زندانیان سیاسی دیگر که عمدتأ در جنبش سال ۱۹۸۸ دستگیر شدند در چهار ماه آینده از عفو عمومی برخوردار خواهند شد.

جنبش سال ۱۹۸۸ پس از بحرانی شدن وضعیت اقتصادی برمه برای دستیابی به دموکراسی با تظاهرات دانشجویی از ماه مارس در رانگون آغاز شد و در هشتم اوت این سال اوج گرفت.

خشم مردم از سرکوب‌های حکومتی، "نه وین" مرد قدرتمند این کشور را مجبور ساخت که در ۲۳ ژوئیه ۱۹۸۸ استعفا کند. با این حال جنبش سال ۱۹۸۸ با کودتای نظامی و سرکوب خونین پایان یافت. برخی منابع از کشته شدن سه هزار نفر توسط نیروهای امنیتی برمه خبر دادند.

یکی از چهره‌های اصلی جنبش سال ۱۹۸۸ "مین کو نائینگ" نام دارد که وی نیز اکنون جزو عفوشدگان است.

"مین کو نائینگ" ۴۹ ساله در سال ۱۹۸۹ دستگیر شد و در سال ۲۰۰۴ آزاد گردید اما بار دیگر در سال ۲۰۰۷ بازداشت شدد. جرم او سازماندهی تظاهرات اعتراضی بود.

شین گامبیرا، راهب بودیست نیز به‌خاطر نقشی که در تظاهرات ضددولتی ۲۰۰۷ داشت در آن زمان دستگیر شد و امروز آزاد گردید.

اعتراضات سال ۲۰۰۷ در برمه نتیجه افزایش ناگهانی و شدید بهای منابع انرژی شکل گرفت که در آن‌ها نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر شرکت داشتند. این اعتراضات نیز با دخالت نیروهای نظامی و کشتن دست‌کم چهار نفر و دستگیری صدها نفر پایان یافت.

در میان آزادشدگان، "خین نیونت" نخست‌وزیر پیشین برمه و رئیس سازمان اطلاعات نظامی نیز دیده می‌شود.

یکی از مسئولان زندان‌های برمه گفت: "از میان ۶۵۱ زندانی، ۳۰۸ تن از آنان همچون «شین گامبیرا» و «مین کو نائینگ» جزو زندانیان عقیدتی هستند و ۱۴۸ تن از آنان از اعضای اطلاعات نظامی همچون «خین نیونت» هستند."

حکومت غیرنظامی به رهبری تین شین، از ژنرال‌های سابق که از بهمن‌ماه سال گذشته روی کار آمده به‌منظور خروج کشور از انزوای بین‌المللی به اصلاحات دست زده است.

دولت غیرنظامی جدید با کنار رفتن حکومت محافظه‌کار و سرکوبگر ژنرال تان شو که از سال ۱۹۹۲ در قدرت بود شکل گرفت.

حکومت جدید پیش از این اصلاحاتی را در برمه پیش برده‌ است، از جمله آزادی فعالیت سندیکایی، حق اعتصاب، لغو سانسور در رسانه‌ها و آغاز گفت‌وگو با آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل و از مخالفان حکومت.

گام مهم بعدی برگزاری انتخابات مجلس این کشور در ماه آوریل است که "آنگ سان سوچی" و نامزدهای دیگر حزب او، حزب لیگ ملی دموکراسی، در آن شرکت خواهند کرد.

دولت برمه امیدوار است با پیشبرد این اصلاحات تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور برداشته شود و سرمایه‌های خارجی جذب شوند.

آمریکا و کشورهای غربی از پیشبرد اصلاحات در برمه پشتیبانی کرده‌اند.

دولت برمه ۱۲ اکتبر گذشته نزدیک به ۲۳۰ زندانی سیاسی را آزاد کرده بود. نهادهای مدافع حقوق بشر در سازمان ملل می‌گویند دست‌کم دو هزار و ۱۰۰ زندانی سیاسی در این کشور همچنان در زندان‌ها هستند اما ژنرال "کو کو"، وزیر کشور برمه در ماه اوت گذشته به گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت که تعداد زندانیان سیاسی از ۶۰۰ تن تجاوز نمی‌کند که پس از عفو ماه اکتبر ۴۰۰ نفر از آنان در زندان به‌سر می‌برند.
 

 

تصویر اصلی خبر: "مین کو نائینگ" از مخالفان حکومت در تظاهرات سال ۲۰۰۷ در رانگون
 

Share