Share

هیلاری کلینتون اعلام کرد که آمریکا سه شرکت نفتی را به‌خاطر معاملات با ایران مورد تحریم قرار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه آمریکا امروز، جمعه ۲۳ دی‌ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که روز گذشته هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از گسترش تحریم‌های این کشور علیه شرکت‌هایی که با ایران معامله دارند خبر داد.

برپایه بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا شرکت ژوهای ژنرونگ (Zhuhai Zhenrong) که دفتر آن در چین قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان محصولات نفتی به ایران است؛ در کنار شرکت‌های کوئو اویل (Kuo Oil )، مستقر در سنگاپور و شرکت نفتی فال (FAL Oil Company Limited)، که مرکز آن در امارات متحده عربی قرار دارد، در فهرست تحریم‌های تازه آمریکا قرار گرفتند.

به گفته وزارت امور خارجه آمریکا شرکت ژوهای ژنرونگ از ماه ژوئیه سال ۲۰۱۰ تا ژانویه ۲۰۱۱ واسط فروش بیش از ۵۰۰ میلیون دلار بنزین به ایران بوده است و شرکت کوئو از پایان سال ۲۰۱۰ تا اوایل سال ۲۰۱۱ بیش از ۲۵ میلیون دلار به ایران بنزین فروخته است.

هر سه شرکت فوق از این پس از حق دریافت پروانه‌های صادراتی آمریکا، دریافت اعتبار از بانک صادرات و واردات آمریکا و دریافت وام‌های بیش از ۱۰ میلیون دلار از مؤسسات مالی آمریکا محروم خواهند شد

همچنین شرکت فال نیز، در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی بیش از ۷۰ میلیون دلار بنزین به ایران فروخته است.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است: "بر اساس این تحریم‌ها هر سه شرکت فوق از این پس از حق دریافت پروانه‌های صادراتی آمریکا، دریافت اعتبار از بانک صادرات و واردات آمریکا و دریافت وام‌های بیش از ۱۰ میلیون دلار از مؤسسات مالی آمریکا محروم خواهند شد."

بیانیه می‌افزاید: "این تحریم‌ها تنها علیه شرکت‌های نامبرده اعمال خواهد شد و نه علیه دولت‌ها و کشورهای آنان."

پیش از این دولت آمریکا تحریم‌های یک‌جانبه‌ای را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده است و همواره بر فهرست تحریم شرکت‌های دارای روابط تجاری با ایران افزوده است.

دولت آمریکا آذرماه گذشته نام ۱۰ شرکت کشتی‌رانی ایرانی در کشور مالت را به‌همراه فردی به‌نام جمشید خلیلی، رئیس شرکت کشتی‌رانی ایران و هند را به فهرست تحریم‌های خود افزود و دارایی آن‌ها را مسدود و شرکت‌های آمریکایی را از انجام مبادلات تجاری با این شرکت‌ها محروم کرد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا چندی پیش قانون بودجه‌ای را امضا کرد که در آن بانک مرکزی ایران نیز هدف تحریم قرار گرفت.

بر اساس این تحریم‌ها فعالیت مؤسسات و شرکت‌هایی که با بانک مرکزی ایران مناسبات مالی داشته باشند، در آمریکا ممنوع خواهد بود و علیه آن‌ها مجازات‌هایی نیز اعمال می‌شود.

تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران پس از انتشار گزارش دو ماه پیش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ایران را به "وجود ابعاد نظامی" در برنامه اتمی‌اش متهم کرده بود، برقرار شده است. با این حال ایران می‌گوید برنامه اتمی‌اش، صلح‌آمیز است.

 

Share