Share

بازسازی خانه‌های تخریب شده در کوهبنان کرمان متوقف شده است. زلزله‌زدگان همچنان چشم انتظار تحقق وعده نهادهای دولتی و بانک‌ها هستند. در کرمانشاه نیز انباشت زباله‌های ساختمانی و فقدان سرویس‌ بهداشتی در مناطق زلزله‌زده، خطر شیوع بیماری‌های واگیر را افزایش داده است. علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت و درمان می‌گوید: نگرانی‌ها از شیوع اپیدمی در مناطق زلزله‌زده وجود دارد.

بازسازی واحدهای مسکونی زلزله‌زدگان در کوهبنان کرمان متوقف شده است.

به گفته او عدم جمع‌آوری زباله‌های ساختمانی و ساماندهی آب و فاضلاب‌های سطحی در مناطقی که زلزله‌زدگان به صورت موقت اسکان داده شده‌اند، می‌تواند به وقوع بیماری‌های واگیر بیانجامد.

رئیسی درمانگاه‌ها و مراکز دولتی استان کرمانشاه را «ناتوان از پاسخگویی به درمان اپیدمی» دانست و گفت که نهادهای مسئول باید سریعتر نسبت به جمع‌آوری زباله‌های ساختمانی انباشت شده در مناطق روستایی اقدام کنند.

زلزله کرمانشاه آبان سال گذشته به تخریب بیش از ۳۰ هزار واحد مسکونی و بی‌خانمانی ۷۰ هزار تن انجامید. به گزارش منابع رسمی در این زمین‌لرزه حداقل ۶۲۰ تن کشته و نزدیک به ۱۰ هزار تن مجروح شدند.

فرهاد تجری نماینده قصر شیرین در مجلس شورای اسلامی چندی پیش از شیوع بیماری‌های واگیردر مناطق زلزله‌زده ابراز نگرانی کرده و گفته بود که نهادهای دولتی به وظایف خود در قبال زلزله‌زدگان عمل نمی‌کنند.

دولت حسن روحانی بازسازی مناطق زلزله‌زده را به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران واگذار کرده است.

به گفته تجری بنیاد مسکن برای بازسازی مناطق زلزله‌زده از پیمانکاران بخش خصوصی استفاده می‌کند.

توقف ساخت و ساز در کوهبنان

زلزله‌زدگان کوهبنان کرمان نیز در وضعیتی مشابه با زلزله‌زدگان کرمانشاه قرار دارند. معاون عمرانی استاندار کرمان گفته است که بانک‌ها از پرداخت تسهیلات به زلزله‌زدگان خودداری می‌کنند و بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده به صورت کامل متوقف شده است.

به گفته زلزله‌زدگان بانک‌ها پرداخت تسهیلات بانکی را به پیشرفت ساخت و ساز مشروط کرده‌اند در حالیکه زلزله‌زدگان برای شروع نقدینگی ندارند.

زمین‌لرزه دی ماه سال گذشته به تخریب کامل و یا جزئی بیش از سه هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی در کوهبنان کرمان انجامید.

به‌رغم وعده مقام‌های دولتی مبنی بر بازسازی سریع مناطق زلزله‌زده، ساکنان این مناطق همچنان در کانکس و یا چادر زندگی می‌کنند.

پیش از این برخی از مقام‌های محلی نسبت به شیوع عقرب‌زدگی ساکنان این مناطق با شروع فصل گرما هشدار داده بودند.


بیشتر بخوانید:

بنیادمسکن بازسازی مناطق زلزله‌زده را به پیمانکار واگذار کرد

 

Share