Share

سازمان ملل متحد و وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در گزارش مشترکی اعلام کردند که تولید تریاک در این کشور طی سال ۲۰۱۱ نسبت به سال ۲۰۱۰، ۶۱ درصد افزایش یافته است.

در گزارشی که روز پنج‌شنبه ۲۲ دی‌ماه منتشر شد گفته شده است که در سال ۲۰۱۱ بیش از ۵۸۰۰ تن تریاک در افغانستان تولید شده است که بیش از ۲۲۰۰ تن بیشتر از سال ۲۰۱۰ است.

بر پایه این گزارش؛ در سال ۲۰۱۱ سطح زیر کشت تریاک در افغانستان با هفت درصد افزایش نسبت به سال گذشته به بیش از ۱۳۱ هزار هکتار رسید.

سازمان ملل و وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در گزارش مشترک خود گفته‌اند که قیمت تریاک نیز در این سال ۱۳۳ درصد افزایش یافته است.

برآورد شده است که درآمد ناشی تولید تریاک در افغانستان در حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار باشد که ۹ درصد از تولید ناخالص این کشور در سال ۲۰۱۱ است.

سازمان ملل گفته است که در حال حاضر ۹۰ درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می‌شود

گفته می‌شود که تولید تریاک در سال ۲۰۱۰ به‌دلیل بروز یک آفت گیاهی، کاهش یافت که در نتیجه قیمت آن افزایش یافت و کشاورزان بیشتری به کشت تریاک روی آوردند.

یوری فدوتوف، رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر وجرایم سازمان ملل می‌گوید: "تولید تریاک در افغانستان بخشی از اقتصاد این کشور است و قسمت قابل توجه از نیاز مالی شورشیان را تأمین می‌کند و به فساد دامن می‌زند."

وی می‌افزاید: "این ارزیابی یک پیام قوی دارد که ما نمی‌توانیم با این مشکل مقابله کنیم، ما از دولت افغانستان برای رهبری و فداکاری‌هایی که برای از بین بردن کشت مواد مخدر انجام داده است تشکر می‌کنیم اما برای مقابله با آن به یک تعهد قوی‌تر در سطح ملی و بین‌المللی نیاز است."

سازمان ملل گفته است که در حال حاضر ۹۰ درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می‌شود.

 

Share