Share

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران از آمادگی جمهوری اسلامی برای از سرگیری مذاکرات اتمی خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لاریجانی روز جمعه ۱۳ ژانویه ۲۰۱۲ (۲۳ دی ۱۳۹۰) در ترکیه گفت:‌ "ایران در زمینه ‌مذاکرات با ۱+۵ همیشه آماده بوده و خواهد بود چون مسأله‌ هسته‌ای ایران بسیار رو راست و روشن است و فقط گرفتار بازیگری‌های غربی‌ها شده است."

به گفته وی "مسائل ما در قالب مذاکرات قابل حل است، به شرطی که مذاکرات جدی باشد، نه بازیگوشانه."

لاریجانی افزود: "دوستان ترک نظرشان این است که این مذاکره در ترکیه انجام شود. از جهت اینکه ترکیه دوست و برادر ماست، ما هم موافقیم."

علی لاریجانی: ایران در زمینه ‌مذاکرات با ۱+۵ همیشه آماده بوده و خواهد بود، چون مسأله‌ هسته‌ای ایران بسیار رو راست و روشن است و فقط گرفتار بازیگری‌های غربی‌ها شده است

در همین حال ایران با اعزام بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به این کشور موافقت کرده است.

به گفته دیپلمات‌های غربی بازرسان اواخر ماه ژانویه جاری از تأسیسات هسته‌ای ایران بازدید می‌کنند.

مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آبان سال جاری خورشیدی که این کشور را متهم کرد در برنامه هسته‌ای‌ خود، ابعاد نظامی را دنبال می‌کند، بالا گرفت.

کشورهای غربی در واکنش به این گزارش، تحریم‌های یک‌جانبه خود را علیه ایران به شکل بی‌سابقه‌ای گشترش دادند. این تحریم‌ها شامل افراد و شرکت‌های ایرانی شده که گمان برده می‌شود با برنامه اتمی ایران ارتباط دارند. آمریکا و بریتانیا علاوه بر این تحریم‌ها، بانک مرکزی ایران را نیز تحریم کرده‌اند.

تحریم خرید نفت از ایران یکی دیگر از تحریم‌هایی است که کشورهای اروپایی در حال بررسی آن هستند.

ایران نیز در واکنش به این تحریم‌ها، غنی‌سازی اورانیوم را در تأسیسات اتمی فردو آغاز کرد تا این پیام را به غرب بدهد که با وجود گسترش تحریم‌ها، برنامه اتمی‌اش را متوقف نمی‌کند.

حالا بعد از شدت گرفتن این مناقشات، ایران و غرب تمایل خود را به از سرگیری مذاکرات اتمی اعلام کرده‌اند اما مشخص نیست که این گفت‌وگوهای هسته‌ای مانند گذشته بدون نتیجه پایان یابد یا اینکه به نتیجه برسد.

تاکنون ایران و گروه ۱+۵ چند دور مذاکرات برگزار کرده‌اند اما این گفت‌وگوها بدون نتیجه مشخصی پایان یافته است.

با شکست گفت‌وگوهای هسته‌ای غرب با ایران و تصمیم جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی اورانیوم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده ایران را در سال ۱۳۸۶ به شورای امنیت سازمان ملل فرستاد.

شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تاکنون چهار بار ایران را تحریم کرده است. شورای امنیت در دسامبر ۲۰۰۶ قطعنامه ۱۷۳۷، مارس ۲۰۰۷ قطعنامه ۱۷۴۷، مارس ۲۰۰۸ قطعنامه ۱۸۰۳ و ژوئن ۲۰۱۰ قطعنامه ۱۹۲۹ را علیه ایران تصویب کرد.

در این قطعنامه‌ها "جلوگیری از انتقال فن‌آوری موشکی به ایران، ممنوعیت فروش تکنولوژی اتمی به ایران، ممنوعیت خرید تسلیحات از ایران، قطع همکاری با چند بانک ایرانی و تحریم سپاه پاسداران و کشتی‌رانی" از موارد عمده‌ای است که به تصویب رسیده است.

 

Share