Share

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که روز ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.

پنجشنبه ۶ اردیبهشت – حضور کودکان در تجمع مقابل فرمانداری بانه چشمگیر بود

اعتصاب و تجمع در پتروشیمی ایلام

اعتصاب نیروهای بومی پتروشیمی ایلام، پنجشنبه ۶ اردیبهشت، چهار روزه شد. کارگران اعتصابی که به صورت پیمانی در پتروشیمی کار می‌کنند و قراردادشان تمدید نشده، به تبعیض در استخدام و عدم بکارگیری نیروهای بومی  معترض‌اند. آن‌ها بنرهایی حاوی این متن در دست داشتند:

«چرا باید ما جوانان این دیار که سال‌ها به صورت کارگر فنی و غیرفنی در واحدهای مختلف پتروشیمی ایلام تلاش کرده ایم، به بهانه پایان پروژه‌ها اخراج شده و افراد نورچشمی در الویت استخدام باشند؟»

پنجشنبه ۶ اردیبهشت- کارگران بومی که با قراردادهای موقت کار می کنند خواستار استخدام در پالایشگاه پتروشیمی ایلام هستند.

امروز تجمع گسترده‌ی مردم چوار در مقابل شرکت پتروشیمی ایلام مجددا برگزار شد. معترضان که روز گذشته نیز در این محل تجمع کرده بودند خواستار کار در شرکت پتروشیمی هستند. تصاویری از این تجمع گسترده منتشر شده است.

پنجشنبه ۶ اردیبهشت – سفره خالی و تجمع اعتصاب کنندگان مقابل فرمانداری بانه

ادامه اعتصاب در بانه، حضور گسترده کولبران و خانواده‌ها مقابل فرمانداری

 اعتصاب در بانه که از ۲۶ فروردین در اعتراض به فقر و بیکاری، مسدود کردن مسیر تردد کولبران، محدود کردن بازاچه‌های مرزی و افزایش تعرفه گمرکی آغاز شده پنجشنبه ۶ اردیبهشت ادامه یافت. اعتصاب‌کنندگان مقابل فرمانداری بانه تجمع کردند. آن‌ها برای نشان دادن عزم خود به ادامه اعتصاب چادرهایی مقابل فرمانداری برپا کردند.

امروز حضور مردم شهر، کولبران و خانواده‌ها در اعتصاب گسترده بود.

در تجمع پنجشنبه ۶ اردیبهشت جوانان بنرهایی در دست داشتند که بر آن‌ها نوشته شده بود: کولبر گرسنه است، سفره ما خالی است. بر بنرهایی که کودکان در دست داشتند نوشته شده بود: بابا نان ندارد.

تجمع سپرده‌گذاران در کرمان و اهواز

اعتراض سپرده‌گذاران موسسات مالی به از میان رفتن اندوخته‌شان پنجشنبه ۶ اردیبهشت ادامه یافت. امروز سپرده‌گذاران کاسپین در کرمان و سپرده‌گذاران آرمان وحدت در اهواز تجمع کردند.

تجمع سپرده‌گذاران کاسپین مقابل شعبه فارابیه این موسسه در کرمان و تجمع سپرده‌گذاران آرمان وحدتمقابل موسسه ملل در اهواز برگزار شد.

پنجشنبه ۶ اردیبهشت – تجمع کارگران فولاد قزوین مقابل دفتر نماینده تاکستان در مجلس

ادامه اعتصاب کارگران فولاد قزوین و تجمع مقابل کارخانه و دفتر نماینده مجلس

کارگران فولاد قزوین که ماه‌ها دستمزد و مطالبات معوقه دارند و آینده شغلی‌شان در خطر است، پنجشنبه ۶ اردیبهشت به اعتصاب ادامه دادند. کارگران پس از اجتماع مقابل کارخانه به محل دفتر بهمن طاهرخانی نماینده تاکستان رفتند و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

کارگران چهارشنبه مقابل استانداری و دفتر قوه قضائیه در قزوین تجمع کرده بودند.

تجمع کارگران نانوایی‌های قم مقابل استانداری

گروهی از کارگران نانوایی قم چهارشنبه ۵ اردیبهشت مقابل استانداری تجمع کردند. آن‌ها خواستار افزایش دستمزد هستند و به شرایط دشوار کار خود معترضند..

کارگران معترض گفته‌اند که ۷ سال است دستمزد آن‌ها افزایش نیافته است. به گفته یکی از کارگران پائین آمدن کیفیت نان در ماه‌های اخیر به ایجاد حساسیت پوستی در کارگران منجر شده است.

پرستاران به عدم افزایش مزدها معترضند

یازده سال از تصویب «قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری» که طبق ان می‌بایست مزد پرستاران به روز شود گذشته اما وزارت بهداشت از اجرای این مصوبه سرباز زده است. یک فعال صنفی پرستاران گفته است مسئولان در همایش‌ها و سخنرانی‌ها در باره پرستاران صحبت می‌کنند اما در عمل معیشت ۲۰۰ هزار پرستار برایشان اهمیتی ندارد.

سیدجواد توکلی عضو هیت مدیره نظام پرستاری مشهد به نگاه دوگانه مسئولان به پرستاران و پزشکان در عرصه افزایش حقوق انتقاد کرده و افزوده است برغم آن که حقوق پزشکان بالاتر است وزارت بهداشت مصوبه افزایش ۱۰ درصد به حقوق پزشکان را اجرا کرده اما پرستاران از افزایش حقوق بی‌نصیب مانده‌اند.


اعتراضات روزهای گذشته:

جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

Share