Share

بر اساس اعلام بانک مرکزی ایران، افرادی که ارز بدون سند داشته باشند، از فردا، یکشنبه ۲۵ دی ماه بازداشت خواهند شد.

 
ابراهیم درویشی، معاون نظارت بانک مرکزی ایران، به خبرگزاری فارس گفت بر اساس سیاست جدید که روز پنج‌شنبه گذشته ابلاغ شده، ارز بدون سند، کالای قاچاق محسوب می‌شود و افراد خاطی علاوه بر تحمل مجازات زندان به اندازه دو برابر ارز دریافت شده، جریمه خواهند شد.
 
به گفته وی نیروی انتظامی از روز یک‌شنبه با هرکسی که در خیابان فردوسی و هر جای دیگر به خرید و فروش دلار می‌پردازد، برخورد کند.
 
وی همچنین از ممنوع شدن خرید و فروش ارز در بازار خبر داد و گفت که از این پس هر کس نیازبه ارز داشته باشد باید از طریق سیستم بانکی یا صرافی‌های مجاز اقدام کن و ارز فقط با نرخ بانک مرکزی فروخته خواهد شد.
 
 معاون نظارت بانک مرکزی ایران: "ارز بدون سند، کالای قاچاق محسوب می‌شود و افراد خاطی علاوه بر تحمل مجازات زندان به اندازه دو برابر ارز دریافت شده، جریمه خواهند شد"
 
ابراهیم درویشی می‌گوید که ارز  بدون فاکتور کالای قاچاق محسوب می‌شود و تنها در صورتی ک ارز با فاکتور و برگه از صرافی‌ مجاز و یا بانک خریداری شده باشدد مشکلی ندارد.
  
معاون نظارت بانک مرکزی در رابطه با افرادی که دانشجو در خارج از ایران دارند یا برای درمان نیاز به ارز دارند، گفت که پس از تایید وزارتخانه و سازمان‌های مربوطه، ارز در اختیار این افراد قرار خواهد گرفت.
 
وی با بیان اینکه ارز مسافرتی از طریق بانک‌ها و باجه‌های فرودگاهی توزیع خواهد شد، اعلام کرد: "افرادی که  ارز را از خارج آورده باشند باید اظهارنامه دریافت کنند و مشخص شود فرضا ۱۰هزار دلار این فرد با خودش از خارج آورده است."  وی افزود: "خلاف این اتفاقات پولشویی است و ادامه این فعالیت‌ها جرم محسوب می‌شود."
 
ابراهیم درویشی مسیر تعیین شده برای خرید کالا از خارج از ایران را اقدام از طریق وزارت بازگانی معرفی کرد و گفت: "هر کسی کالایی را می‌خواهد بخرد و یا فرضاً بخواهد کالایی را از خارج کشور وارد کند باید از طریق وزارت بازرگانی اقدام و ثبت سفارش کند. سپس گشایش مالی ارز را صرافی از نرخ بانک مرکزی می‌گیرد و به بانک می‌دهد و بانک برای وی ارسال می‌کند."
 
در پی تحریم بانک مرکزی ایران از سوی آمریکا، قیمت ارز در ایران به صورت ناگهانی بالا رفت و با گذشت دو هفته، هنوز بازار ارز به تعادل نرسیده است.
 
در دو هفته گذشته قیمت دلار تا ۱۸۰۰ تومان بالا رفت و آخرین قیمت اعلام شده برای آن در روز پنج‌شنبه ۲۲ دی ماه، ۱۶۹۵ تومان بود. قیمت یورو و پوند نیز طی این دو هفته به شکل بیسابقه‌ای بالا رفت و فعلا در مرز ۲۲۰۰ تومان برای هر یورو و ۲۷۳۰ تومان برای هر پوند انگلستان، متوقف شده است.
 
تحریم‌های تازه  علیه ایران واکنشی به گزارش دو ماه پیش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که ایران را به "وجود ابعاد نظامی" در برنامه اتمی‌اش متهم کرده است.
 
کشورهای غربی می‌گویند نگران هستند که ایران در برنامه اتمی خود "اهداف نظامی" داشته باشد اما ایران همواره این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید برنامه اتمی‌اش اهداف "صلح‌آمیز" دارد.
 

 

Share