Share

دادستان کل ایران در واکنش به ویدیویی که مأموران گشت ارشاد را در حال کتک زدن یک دختر جوان در پارکی در تهران نشان می‌داد، گفته از نوع فیلمبرداری مشخص است که تهیه این ویدیو از روی برنامه‌ریزی بوده. محمد جعفر منتظری اما سندی برای اثبات این اتهام ارائه نداد.

انتشار ویدئوی کتک زدن یک زن به دست مامور گشت ارشاد واکنش‌های زیادی را برانگیخته است

منتظری گفته اگر یک مامور نیروی انتظامی برخلاف مقررات برخوردی را صورت داده باید به سازمان قضایی نیروهای مسلح مراجعه کرد تا موضوع رسیدگی شود، اما این که بدون بررسی موضوع عده‌ای در مجلس و روزنامه سر و صدا کنند، قابل قبول نیست.

دادستان کل کشور اضافه کرده: «ممکن است در نحوه تذکر دادن مامور نیروی انتظامی اشتباه و تخلفی صورت گرفته باشد که ما از این موضوع دفاع نمی‌کنیم، اما در این ماجرا عده‌ای با هدف تخریب نیروی انتظامی وارد شدند و فیلم گرفته شده است.»

او گفته متخلفان ماجرا را با سرعت در پیام رسان‌ها نشر دادند و حتی برخی از نمایندگان مجلس و برخی جریانات سیاسی در نشریات در برایر این مسئله موضع گیری‌هایی کردند.

با انتشار فیلم درگیری مامور گشت ارشاد با یک زن در پارکی در تهران نخست تعدادی از نمایندگان مجلس و برخی از چهره‌های سیاسی به این موضوع اعتراض کردند اما پس از آن گروه دیگری شامل مقامات نیروی انتظامی و قوه قضاییه از برخوردها با پلیس انتقاد کردند.

سرتیپ پاسدار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد که طرح امنیت اخلاقی پلیس با جدیت پیگیری خواهد شد. به گفته فرمانده نیروی انتظامی پلیس در اجرای ماموریت‌هایش به دلیل فضاسازی‌ها و هوچی‌گری‌ها کوتاه نمی‌آید.

سخنگوی نیروی انتظامی هم از زنان خواست که «شئونات اجتماعی» را رعایت کنند. همچنین صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه دوشنبه ۳ اردیبهشت گفت: «نباید اجازه داد هر کسی در مقابل اقدامات قانونی نیروی انتظامی مقاومت کند یا مأموری را مورد اهانت قرار دهد.» لاریجانی تاکید کرد که «نیروی انتظامی به هیچ عنوان نباید یک قدم هم عقب‌نشینی کند. زیرا در این صورت سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.»

طرح حجاب و عفاف بر اساس مصوبه ١۴ دی ماه ٨۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی شده و دو مقوله «تذکر» و «برخورد قانونی» را به عنوان وظیفه و الزام مامورین انتظامی طبق ضوابط قانونی یعنی در چارچوب اصول قانون اساسی، آیین دادرسی کیفری و مقررات قانون تعزیرات تعیین کرده است.

با این حال برخورد ماموران گشت ارشاد با زنان در خیابان‌ها و اماکن عمومی به انتقادهای گسترده از عملکرد این نهاد منجر شده و اعتراضات وسیع و مقاومت‌های گسترده‌ای را در میان زنان برانگیخته است.

بیشتر بخوانید:

پلیس نباید مصادیق بدحجابی را تعیین کند

Share