Share

شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر خواهان دخالت نظامی کشورهای عربی برای پایان دادن به بحران ۱۱ ماهه سوریه شد.

 

امیر قطر روز شنبه ۱۴ ژانویه ۲۰۱۲ (۲۴ دی ۱۳۹۰) به برنامه ۶۰ دقیقه شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا گفت: "در شرایط فعلی باید شماری از یگان‌های نظامی برای متوقف کردن خونریزی به سوریه بیایند."

هفته گذشته نیز برهان غلیون، رئیس شورای ملی سوریه از گروه‌های مخالف دولت گفته بود پرونده این کشور باید به سازمان ملل ارسال شود.

به گفته وی "بشار اسد با اظهارات خود راه را به روی هرگونه ابتکار عمل عربی یا غیر عربی درباره بحران این کشور مسدود کرده است."

اشاره غلیون به سخنان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است که به تازگی گفته است با "مشت آهنین" تروریست‌ها را نابود می‌کند.

نخست‌وزیر بریتانیا: بشار اسد مقبولیت مردمی خود را از دست داده و تعجب‌آور هم نیست که نیروهای نظامی سوریه، خشونت وحشتناکی را علیه معرضین و افراد غیرنظامی به ‌کار می‌برند

دولت سوریه از مخالفان و معترضان به عنوان گروه‌های "مسلح و تروریست" نام می‌برد.

حمد بن جاسم، نخست‌وزیر قطر نیز چندی پیش گفت ناظران اتحادیه عرب نمی‌توانند برای "وقت کشی" در سوریه بمانند.

اولین گروه ناظران اتحادیه عرب ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱ برای بررسی پایبندی دولت بشار اسد به طرح صلح اتحادیه عرب که با هدف پایان دادن به ۹ ماه خشونت در سوریه تدوین شده است، به این کشور وارد شدند.

این طرح خواهان توقف خشونت‌علیه معترضان، آزادی زندانیان و خارج کردن ارتش و تانک‌ها از شهرهای سوریه است.

فعالان مخالف دولت سوریه تردید دارند که مأموریت ناظران بتواند بر بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای متوقف شدن خشونت‌ها فشار وارد کند.

در تازه‌ترین درگیری‌ها در سوریه روز جمعه ۲۳ دی دست‌کم ۱۰ نفر از جمله یک دختر شش ساله در سوریه کشته شدند.

سازمان ملل متحد می‌گوید از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه در مارس ۲۰۱۱ تاکنون بیش از پنج هزار نفر از مخالفان توسط نیروهای دولتی کشته شده‌اند. مقامات سوریه نیز می‌گویند در این مدت، گروه‌های مسلح دو هزار نیروی امنیتی را کشته‌اند.

همزمان با تظاهرات مخالفان، هزاران نفر از هواداران اسد نیز در دمشق تجمع کردند.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در واکنش به ادامه خشونت‌ها در سوریه گفته است کشورش آماده است تا قطع‌نامه جدیدی را برای محکومیت اقدامات دولت بشار اسد به شورای امنیت سازامان ملل ارائه کند.

به گفته نخست‌وزیر بریتانیا "بشار اسد مقبولیت مردمی خود را از دست داده و تعجب‌آور هم نیست که نیروهای نظامی سوریه، خشونت وحشتناکی را علیه معرضین و افراد غیرنظامی به ‌کار می‌برند."

پیش از این در اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی، تلاش آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و پرتغال برای تصویب قطعنامه تحریمی علیه سوریه در شورای امنیت با وتوی روسیه و چین روبه‌رو شد.

 

Share