Share

اعتراضات فلسطینیان در مرز غزه با اسرائیل برای پنجمین جمعه متوالی ادامه یافت. این‌ بار نیز اسرائیل علی‌رغم انتقادهای بین‌المللی با خشونت شدید به معترضان غیرمسلح پاسخ داد.

شماری از مجروحان اعتراضات غزه ــ عکس: afp

سربازان اسرائیلی جمعه ۲۷ آوریل / هفتم اردیبهشت بار دیگر به روی معترضان فلسطینی در مرز غزه آتش گشودند و سه معترض را از پای درآوردند.

به ادعای شبکه خبری «الجزیره»، گزارش‌ها از زخمی‌شدن ۹۵۵ فلسطینی دیگر در اعتراضات ۲۷ آوریل حکایت دارند. ۱۷۸ تن از آنها هدف اصابت گلوله‌های جنگی قرار گرفتند و بقیه به خاطر اصابت گلوله‌های فلزی با روکش پلاستیکی یا قرارگرفتن در معرض گاز اشک‌آور تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یکی از مجروحان خبرنگار است که از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفته. حال دو تن دیگر از مجروحان نیز وخیم اعلام شده است.

هزاران تن برای پنجمین جمعه متوالی از اعتراض‌های موسوم به «راهپیمایی عظیم بازگشت» در مرز نوار غزه جمع شدند؛ برای دستیابی به حق بازگشت به سرزمین مادری.

خبرنگار الجزیره گزارش داده که جمعه هزاران معترض به سمت حصارهای مرزی دویدند و از هفته‌های پیش به آن نزدیک‌تر شدند و نیروهای اسرائیلی برای عقب‌راندن آنها شروع به شلیک گلوله کردند. اسرائیل هشدار داده که اجازه نزدیک‌شدن معترضان به حصارهای مرزی را نخواهد داد.

ارتش اسرائیل شمار معترضان را ۱۲ هزار تا ۱۴ هزار تن اعلام کرد و اعتراض‌ها را «شورش» خواند. به ادعای بیانیه ارتش اسرائیل، سربازان این کشور بر اساس مقررات اعلام‌شده نسبت به کسانی که در حال تلاش برای عبور از مرز بودند، واکنش نشان دادند.

معترضان فلسطینی نیز سنگ پرتاب می‌کردند و لاستیک‌های در حال سوختن را به سمت حصارهای مرزی می‌غلتاندند.

حمله به قایق‌های حماس

ارتش اسرائیل جمعه‌شب اعلام کرد که به تلافی اعتراض‌ها به شش هدف متعلق به نیروی دریایی حماس حمله کرده است. اسرائیل دلیل حمله را «واکنش به تلاش توده‌ای برای نفوذ به مرز اسرائیل» خواند.

حماس مدعی شد که دو قایق این گروه در سواحل غزه هدف قرار گرفته‌اند اما کسی کشته یا زخمی نشده است.

هشدار سازمان‌های حقوق بشری

در ساعات نخست روز جمعه زید رعد حسین، کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر استفاده اسرائیل از «زور افراطی» علیه معترضان فلسطینی را محکوم کرده بود.

او کشته‌شدن معترضان را «اسفناک» خواند و «شمار حیرت‌آور مجروحانی که مورد اصابت گلوله جنگی قرار گرفته‌اند» را نشانه تکرار خشونت افراطی علیه راهپیمایان خواند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز جمعه در بیانیه‌ای به تندی از «واکنش غیرمتناسب» دولت اسرائیل نسبت به اعتراض‌ها انتقاد کرد و از دولت‌های جهان خواست تا فروش سلاح به این کشور را تحریم کنند.

عفو بین‌الملل استفاده اسرائیل از گلوله‌های جنگی را «کاملاً غیرقانونی» و «عمیقاً نگران‌کننده» خواند و مدعی شد که برخی از موارد شلیک گلوله به معترضان «نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی ژنو و جنایت جنگی» هستند.

تا کنون در پنج هفته اعتراضات فلسطینیان در مرز غزه، ۴۱ تا ۴۵ تن کشته و پنج تا شش هزار تن دیگر مجروح شده‌اند.

اسماعیل هنیه، رهبر حماس هشدار داده است که اعتراض‌ها ۱۵ مه به اوج خود خواهند رسید و در تمام مرزهای فلسطین و اسرائیل بر پا خواهد شد.


در همین زمینه

ترور یک مهندس فلسطینی در مالزی همزمان با ادامه اعتراضات در نوار غزه

Share