Share

به تازگی کتابی به نام "گروه ۱+۵" در ایران اجازه چاپ گرفته که در آن اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت به عنوان "پشتیبان اصلی" حوادث پس از انتخابات بحث‌انگیز ریاست‌جمهوری این کشور معرفی شده است.

 

روزنامه شرق در شماره یکشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۰ نوشت: "این کتاب میرحسین ‫موسوی، مهدی کروبی، یوسف صانعی، محمد موسوی‌خویینی‌ها و محمد خاتمی را به‌عنوان سران فتنه ۸۸ معرفی کرده و اکبر هاشمی‌رفسنجانی را به‌عنوان محور و چهره پشت پرده فتنه معرفی کرده است."

حکومت ایران از اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران به عنوان "فتنه" نام می‌‌برد و شخصیت‌های پشتیبان این اعتراضات را نیز "سران فتنه" و "خواص بی‌بصیرت" می‌نامد.

این کتاب در حالی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران مجوز چاپ گرفته که در یک ماه گذشته فشارها علیه هاشمی رفسنجانی افزایش یافته است.

در کتاب گروه ۱+۵، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت به عنوان پشتیبان اصلی حوادث پس از انتخابات بحث‌انگیز ریاست‌جمهوری این کشور معرفی شده است

با افزایش این انتقادات، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) یک هفته پیش در گزارشی نوشت احتمال دارد آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، رئیس جدیدی برای ششمین دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب کند.

اکبر هاشمی رفسنجانی هم‌اکنون رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

منتقدان هاشمی می‌گویند او که "نمی‌تواند مصلحت خود و خانواده‌اش را تشخیص دهد، در تشخیص مصلحت نظام نیز دچار اشتباه می‌شود." اشاره منتقدان هاشمی به خانواده وی است که به گفته آن‌ها از حامیان "فتنه ۸۸" بوده‌اند.

مجمع تشخیص مصلحت در سال ۱۳۶۶ به فرمان آیت‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی برای حل اختلافات بین شورای نگهبان و مجلس تشکیل شد. آیت‌الله خامنه‌ای از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۸ رئیس این نهاد بود.

این نهاد نظارتی در جریان بازنگری قانون اساسی به عنوان یکی از تشکیلات جمهوری اسلامی به قانون اساسی افزوده شد. از مهرماه ۱۳۶۸ تاکنون ریاست مجمع تشخیص مصلحت بر عهده هاشمی رفسنجانی است.

"حل اختلافات بین شورای نگهبان و مجلس، حل معضلات نظام و مشورت دادن به رهبر ایران برای تعیین سیاست‌های کلی نظام" از وظایف مجمع تشخیص مصلحت است.

دوره پنجم مجمع تشخیص مصلحت بهمن ۱۳۹۰ تمام می‌شود و آیت‌الله خامنه‌ای بر اساس قانون اساسی ایران باید اعضای ششمین دوره را منصوب کند.

تحلیلگران می‌گویند مسدودشدن وب‌سایت هاشمی رفسنجانی و محکومیت دخترش فائزه هاشمی رفسنجانی به شش ماه حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و مطبوعاتی، حلقه فشار علیه وی را تنگ‌تر کرده است.

در همین حال مهدی هاشمی رفسنجانی یکی دیگر از فرزندان هاشمی رفسنجانی نیز از سوی قوه قضائیه ایران تحت تعقیب است. وی هم‌اکنون در بریتانیا به‌سر می‌برد.

چند ماه پیش نیز هاشمی رفسنجانی از ریاست مجلس خبرگان رهبری کنار گذاشته شد.

هاشمی رفسنجانی پس از انتخابات بحث‌انگیز ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران از خواسته‌های مخالفان در برابر حکومت ایران حمایت کرد.

حامیان حکومت ایران، اکبر هاشمی رفسنجانی را متهم می‌کنند که با "سکوت" در برابر اقدامات "فتنه‌گران" از آن‌ها "حمایت" می‌کند.

 

Share