Share

دولت چین اقدام آمریکا را در تحریم شرکت نفتی "چوای چن رونگ" که بزرگ‌ترین صادرکننده محصولات نفتی به ایران است، به شدت مورد انتقاد قرار داد.

 

به گزارش رویترز، لیو ویمین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز یکشنبه ۱۵ ژانویه (۲۵ دی ۱۳۹۰) در بیانیه‌ای گفت: "تحریم یک شرکت چینی بر اساس یک قانون داخلی آمریکا، کاملاً غیرمعقول است و با محتوای قطعنامه‌های شورای امنیت درباره برنامه اتمی ایران همخوانی ندارد."

وی افزود چین "نارضایتی و مخالفت قاطعانه" خود را با این تصمیم دولت آمریکا اعلام می‌کند.

چین پیشتر نیز با انتقاد از تحریم بانک مرکزی ایران گفته بود مخالف تحریم‌های یک جانبه علیه تهران است.

ایالات متحده روز جمعه ۱۳ ژانویه، تحریم‌هایی را علیه شرکت‌هایی که با ایران مناسبات اقتصادی دارند، برقرار کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین: تحریم یک شرکت چینی براساس یک قانون داخلی آمریکا، کاملاً غیرمعقول است و با محتوای قطعنامه‌های شورای امنیت درباره برنامه اتمی ایران همخوانی ندارد

آمریکا شرکت "چوای چن رونگ" چین و دو شرکت دیگر در سنگاپور و امارات عربی متحده را تحریم کرد.

به گفته وزارت خارجه آمریکا این سه شرکت دیگر نمی‌توانند در آمریکا فعالیت کند و یا از بانک‌های این کشور وام بگیرند.

دولت ایالات متحده می‌گوید این تحریم‌ها بخشی از تلاش‌های گسترده برای هدف قرار دادن بخش انرژی جمهوری اسلامی به منظر محدودکردن قدرت ایران در ادامه برنامه اتمی‌اش است. قدرت‌های غربی می‌گویند ایران در حال "ساخت سلاح‌های اتمی" است.

اما ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را "مشروع و کاملاً برای اهداف صلح‌آمیز" می‌داند.

این تحریم‌ها بر اساس قانون بودجه دفاعی آمریکا صورت می‌گیرد. بر اساس این قانون، فعالیت موسسات و شرکت‌هایی که با بانک مرکزی ایران مناسبات مالی داشته باشند، در آمریکا ممنوع شده است.

بانک مرکزی ایران، کانال اصلی انتقال درآمدهای نفتی به تهران است. با تحریم بانک مرکزی، ایران برای فروش نفت خود و تبدیل آن به ارز دچار مشکل می‌شود.

کشورهای غربی همچنین در حال بررسی راه‌هایی برای تحریم نفت ایران هستند.

ایران در نیمه اول سال گذشته میلادی، ۱۸ درصد از نفت مورد نیاز اروپا را تأمین کرده است. ایتالیا و اسپانیا عمده‎ترین خریداران نفت ایران در اروپا هستند. چین، ژاپن، هند و کره جنوبی از جمله کشورهای آسیایی هستند که بیشترین خرید نفت از ایران را دارند.

با این حال تاکنون چین، هند، ژاپن و یونان با تحریم نفت ایران مخالفت کرده‌اند.

مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آبان سال جاری خورشیدی که این کشور را متهم کرد در برنامه هسته‌ای‌ خود، ابعاد نظامی را دنبال می‌کند، بالا گرفت.

کشورهای غربی در واکنش به این گزارش، تحریم‌های یک‌جانبه خود را علیه ایران به شکل بی‌سابقه‌ای گشترش دادند. این تحریم‌ها شامل افراد و شرکت‌های ایرانی شده که گمان برده می‌شود با برنامه اتمی ایران ارتباط دارند. آمریکا و بریتانیا علاوه بر این تحریم‌ها، بانک مرکزی ایران را نیز تحریم کرده‌اند.

ایران نیز در واکنش به این تحریم‌ها، غنی‌سازی اورانیوم را در تأسیسات اتمی فردو آغاز کرد تا این پیام را به غرب بدهد که با وجود گسترش تحریم‌ها، برنامه اتمی‌اش را متوقف نمی‌کند.

حالا بعد از شدت گرفتن این مناقشات، ایران و غرب تمایل خود را به از سرگیری مذاکرات اتمی اعلام کرده‌اند.

 

Share