Share
دو تن از دانشجویان دانشگاه پیام نور مریوان روز جمعه ۲۳ دی ماه، در آستانه سالروز مرگ ابراهیم لطف‌الهی، دانشجوی کرد در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج، بازداشت شدند.

 
به گزارش زمانه، نیروهای امنیتی ژیار سلامتیان، دانشجوی رشته حقوق و دانا لنج‌آبادی، دانشجوی رشته اقتصاد کشاوزی  را پس از احضار به اداره اطلاعات، دستگیر کردند.
 
ابراهیم لطف‌الهی دانشجوی رشته حقوق دانشگاه پیام نور سنندج ۱۶ دی ماه ۱۳۸۶ توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و ۱۰ روز بعد خبر مرگ وی به خانواده‌اش اعلام شد. اداره اطلاعات سنندج علت مرگ این دانشجوی کرد را خودکشی عنوان کرد، اما گفته می‌شود وی بر اثر شدت شکنجه جان خود را از دست داده است.
 
دانشجویان و فعالان مدنی کرد هر سال در ۲۵ دی‌ماه در قبرستان بهشت محمدی سنندج محل دفن ابراهیم لطف‌الهی مراسمی برگزاری می‌کنند که در بیشتر موارد با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه می‌شود
 
پیش‌تر صالح نیکبخت وکیل مدافع ابراهیم لطف‌الهی از بایگانی شدن پرونده وی خبر داده بود. آقای نیکبخت گفته بود، درخواست‌های وی برای تحویل فیلم و عکس صحنه حلق‌آویز شدن این دانشجو به خانواده‌اش بی‌نتیجه مانده است.
 
یک منبع آگاه به زمانه گفت: "دانشجویان و فعالان مدنی کرد هر سال در ۲۵ دی‌ماه در قبرستان بهشت محمدی سنندج محل دفن ابراهیم لطف‌الهی مراسمی برگزاری می‌کنند که در بیشتر موارد با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه می‌شود."
 
به گفته وی: "هر سال در آستانه سالروز کشته شدن ابراهیم لطف‌الهی فشار بر دانشجویان و فعالان مدنی افزایش می‌یابد و تاکنون چندین تن از فعالان مدنی و دانشجویی بازداشت شده‌اند."
 

در ماه‌های گذشته شماری از فعالان مدنی و دانشجویی ازجمله سوران دانشور، شریف باجور، بهروز داروند و ایرج قادری در استان کردستان بازداشت و پس از مدتی با سپردن وثیقه آزاد شدند.  

Share