Share

وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه (موسوم به کشورهای ضامن آتش‎بس در سوریه) در پایان نشست خود در مسکو در بیانیه‎ای مشترک اعلام کردند که قانون اساسی جدیدی برای سوریه در دو سال آینده نوشته خواهد شد. این نشست در ادامه گفت‏‌وگوهای آستانه قزاقستان شنبه ۲۸ آوریل/ هشتم اردیبهشت برگزار شد.

در این بیانیه سه کشور ضمن تأکید بر تمایمت ارضی سوریه، بر روی لزوم اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل تأکید کردند.

بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ سازمان ملل متحد بشار اسد حق ندارد در انتخابات آتی ریاست جمهوری سوریه شرکت کند. علاوه بر این پیش‌بینی شده که قانون اساسی سوریه در یک محدوده زمانی دو ساله تغییر کند.

در این بیانیه که وبسایت وزارت خارجه ایران نسخه فارسی آن را منتشر کرده بر کارآمدیِ فرمت آستانه به عنوان تنها اقدام بین‌المللی درباره بحران سوریه تأکید شده است.

در بیانیه ۱۲ ماده‎ای، ایران، روسیه و ترکیه نقش «فرایند آستانه» در حصول اطمینان از پیشرفت واقعی در دستیابی به یک راه‌حل سیاسی در سوریه و  همچنین تغییر قانون اساسی و برگزاری انتخابات آزاد را مهم عنوان کردند. آنها همچنین توافق کردند: «تعداد مشورت‌های مشترکِ منظم نمایندگان ارشد جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه با نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه را به منظور تسهیل آغاز هر چه زودترِ کار کمیتۀ قانون اساسی در ژنو بر مبنای توصیه‌های کنگرۀ گفتگوی ملی سوریه در سوچی و با هماهنگی سه کشور ضامن افزایش دهند».

وزرای خارجه سه کشور از مخالفان مسلح خواستند تا کاملاً و بی‌درنگ مراوداتشان با گروه‌های تروریستی وابسته به القاعده و «دولت اسلامی» (داعش) را قطع کنند.

آنها هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را شدیداً محکوم کرده و «خواستار بررسی فوری و حرفه‌ایِ هر گزارشی در این باره مطابق با کنوانسیون منع توسعه، تولید، ذخیره‌سازی و به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی و امحای آنها از سوی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به عنوان اصلی‌ترین مرجع ذیصلاح بین‌المللی برای احراز استفاده از سلاح‌های شیمیایی شدند».

لاوروف: گفت‌وگوهای ژنو بدون پیش‎شرط

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در دیدار با همتایان ایرانی و ترکیه‎ای خود گفت این سه کشور توافق دارند که علی‎‌رغم حملات موشکی غرب به سوریه روند صلح باید ادامه پیدا کند.

وزیر خارجه روسیه همچنین تصریح کرد که ترکیه و ایران و سوریه باید به دولت سوریه در پاکسازی این کشور از تروریست‎‌ها کمک کنند.

او اضافه کرد که به رسمیت شناختن مخالفان دولت سوریه به روند گفت‎‌وگوهای صلح ژنو آسیب می‌رساند. به گفته او، می‌توان هیچ پیش شرطی برای گفت‌وگوهای ژنو در نظر نگرفت.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه ضمن رد راه‎‌حل‌های نظامی در سوریه گفت این سه کشور به مردم سوریه برای دستیابی به یک راه حل سیاسی کمک خواهند کرد. او اضافه کرد راه‎حل‌های نظامی‌ برای بحران سوریه غیرقانونی و ناپایدار است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در دیدار دوجانبه با سرگئی لاوروف همتای روسی گفته ایران همکاری‎ با روسیه را در سطح بین‎المللی ادامه خواهد داد.

او از افزایش همکاری‌های ایران و روسیه خبر داد و گفت تهران به زودی به مجمع اقتصادی اوراسیا می‌پیوندد.

سه کشور موسوم به «ضامن آتش‎بس» اعلام کردند نشست بین‌المللی بعدی درباره سوریه در ماه ژوئن ۲۰۱۸ در آستانه برگزار خواهد شد.

Share