Share

مایک پومپئو، وزیر خارجه جدید ایالات متحده در ریاض دو دستور کار عمده دارد: رایزنی و جلب حمایت بین‌المللی برای تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران؛ و تلاش برای پایان‌دادن به تنش بین عربستان و سه کشور عربی دیگر با قطر، دیگر متحد واشنگتن در خاورمیانه. وزیر خارجه عربستان نیز پس از گفتگو با او خواهان اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران شد.

پومپئو در چپ تصویر در کنار رئیس‌جمهوری و معاون اول رئیس‌جمهوری آمریکا

پومپئو و عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی یکشنبه ۹ اردیبهشت در نشستی خبری حاضر شدند و به تندی از ایران انتقاد کردند. وزیر خارجه آمریکا ایران را «بزرگترین حامی تروریسم در جهان» خواند و گفت:

«ایران تمام این منطقه را بی‌ثبات می‌کند. از شبه‌نظامیان نیابتی و گروه‌های تروریستی دفاع می‌کند. برای شورشیان حوثی در یمن سلاح می‌فرستد و کارزار حملات سایبری به راه می‌اندازد و از رژیم جنایت‌پیشه اسد هم حمایت می‌کند.»

همتای سعودی او نیز مذاکرات با رئیس سابق سیا را «ثمربخش» خواند و گفت دو کشور «نظرگاه‌های یکسانی» درباره «چالش‌های منطقه‌ای» از جمله رفتار ایران در خاورمیانه دارند.

عادل الجبیر خواهان بازرسی بیشتر از تأسیسات هسته‌ای ایران شد و گفت که تهران را باید به خاطر «نقض قوانین بین‌المللی» هدف تحریم‌های جدید قرار داد.

پومپئو شنبه‌شب ۲۸ آوریل / هشتم اردیبهشت تنها دو روز پس از انتصابش به وزارت خارجه به فرودگاه سلطان خالد ریاض وارد شد و مورد استقبال عادل الجبیر، همتای سعودی خود قرار گرفت.

رئیس سابق سیا تنها چندین روز پیش از فرارسیدن موعد تصمیم‌گیری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بر سر ادامه تعلیق یا بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران به ریاض سفر کرده است.

او پیش از سفر به ریاض برای مذاکره با متحدان اروپایی به بروکسل رفت و آنجا گفت که به نظر نمی‌رسد ترامپ با وضعیت کنونی در توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های گروه ۱+ ۵ (برجام) بماند هرچند هنوز تصمیم نهایی دراین‌باره گرفته نشده است.

هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شنبه در توئیتی درباره سفر پومپئو به ریاض به اهمیت «شراکت آمریکایی‌ـ‌سعودی» برای «آینده صلح‌آمیز و پررونق منطقه» اشاره کرد.

 تحریم‌های موشکی علیه ایران

برایان هوک، مشاور ارشد پومپئو که او را در سفر به خاورمیانه همراهی می‌کند، پس از ورود به ریاض به خبرنگاران گفت:

«ما از کشورهای جهان می‌خواهیم تا هر فرد حقیقی و حقوقی مرتبط با برنامه موشکی ایران را تحریم کنند. این موضوع بخش مهمی از مذاکرات ما با اروپایی‌ها بود.»

او به حمله موشکی گروه حوثی‌ «انصارالله» یمن به عربستان اشاره کرد و ایران را مسئول اصلی آن دانست. این حمله شنبه پیش از ورود وزیر خارجه آمریکا به ریاض به تلافی کشته‌شدن یکی از فرماندهان حوثی صورت گرفت و یک شهروند سعودی را کشت. مشاور ارشد پومپئو در این‌باره گفت:

«موشک‌های ایران جنگ و رنج را در خاورمیانه طولانی‌تر می‌کنند، امنیت و منافع اقتصادی ما را تهدید می‌کنند و تهدید ویژه‌ای برای عربستان و اسرائیل هستند.»

محدودنکردن برنامه موشکی ایران یکی از مواردی است که ترامپ «نواقص برجام» می‌خواند. متحدان اروپایی ترامپ نیز در وضع تحریم علیه برنامه موشکی بالستیک ایران با واشنگتن همصدا هستند.

عربستان و ایالات متحده ایران را به ارسال تسلیحات موشکی به حوثی‌ها متهم کرده‌اند. ایران و انصارالله هر دو این اتهام را تکذیب می‌کنند.

 پایان‌دادن به بحران قطر

پومپئو در سفر به ریاض برای پایان‌دادن به تنش بین عربستان، بحرین، امارات متحده عربی و مصر با قطر، دیگر عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس نیز رایزنی خواهد کرد. او در نشست خبری با عادل الجبیر نیز به این مسئله اشاره کرد و گفت که «اتحاد کشورهای حوزه خلیج فارس ضروری است و باید به آن دست یابیم.»

یک مقام ارشد وزارت خارجه به روزنامه «نیویورک‌تایمز» گفته است که صبر واشنگتن در مورد بحران عربستان با قطر سر آمده و پومپئو به مقام‌های سعودی خواهد گفت که «دیگر بس است» و به این اختلاف پایان دهند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر پنجم ژوئن / ۱۵ خرداد سال گذشته اعلام کردند که برای حفظ منافع ملی خود، مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم، و به دلیل دخالت قطر در مسائل داخلی کشورشان رابطه سیاسی با این کشور ‌را قطع می‌کنند. آن‌ها راه‌های زمینی و حریم هوایی خود را بر روی قطر مسدود کردند.

قطر هر گونه حمایت از گروه‌های افراطی را انکار می‌کند. این بحران به‌رغم میانجی‌گری کویت و پادرمیانی کشورهای مختلف همچنان ادامه دارد.

پومپئو به مقام‌های سعودی گفته که برای تشکیل جبهه‌ای واحد علیه ایران و نیز شکست‌دادن کامل گروه «دولت اسلامی» (داعش) و بازگرداندن ثبات به خاورمیانه، نباید اختلاف بین اعضای شورای همکاری‌های خلیج فارس باقی بماند.

به گزارش نیویورک‌تایمز پومپئو این پیام را بعدازظهر در دیدار با عادل الجبیر و شب در ضیافت شام به میزبانی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی بیان کرده است. او یکشنبه نیز در دیدار با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان خواستار پایان‌دادن به محاصره قطر خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا پس از ریاض به اورشلیم (بیت‌المقدس) می‌رود و با بنیامین نتانیاهو دیدار خواهد کرد و سپس از امان پایتخت اردن بازدید به عمل می‌آورد.

  • تیتر این گزارش ابتدا «پومپئو در ریاض: رایزنی برای تحریم موشکی ایران و پایان‌دادن به محاصره قطر» بود که پس از به‌روزرسانی تغییر کرد.

در همین زمینه

اتحادیه اروپا تحریم برنامه موشکی ایران را بررسی می‌کند

طرح جدید عربستان سعودی: تبدیل قطر به یک جزیره

Share