Share

سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران می‌گوید مأمور زن گشت ارشاد که به یک دختر حمله کرده بود هیچ تقصیری نداشته و این دخنر معترض بوده که او را کتک زده‌ است.

سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران

سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین رحیمی، دوشنبه ۱۰ اردیبهشت درباره خبر تعلیق مأمور گشت ارشاد که در پارکی در تهران به یک دختر جوان حمله کرده بود، گفت: «این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و ما با اقتدار از مأموران خود دفاع می‌کنیم.»

رئیس پلیس تهران افزود: «در بررسی‌های تکمیلی انجام‌شده مشخص شد که این مأمور هیچ قصوری نداشته است.»

به‌تازگی ویدئویی از درگیری میان چند دختر و مأموران گشت ارشاد در یکی از پارک‌های تهران منتشر شد که در آن رفتار همراه با خشونت‌ مأموران گشت ارشاد نشان داده می‌شد. مأموران این دختران را به عدم رعایت حجاب متهم کرده بودند. پس از انتشار این ویدئو حتی خبرگزاری فارس که به نهادهای امنیتی نزدیک است گفته بود «مأموران نیروی انتظامی در این حادثه کنترل خود را از دست داده‌اند».

با این حال رئیس پلیس تهران اکنون این رویداد را طور دیگری بازگو می کند و می‌گوید: «وقتی یک نفر از این دختران با وضعیت افتضاح در مقابل مأمور پلیس ما حاضر می‌شود باید چه کرد؟ وقتی مأمور ما به آن‌ها تذکر می‌دهد و آن‌ها در مقابل، شروع به فحاشی و ضرب‌وشتم مأمور می‌کنند، مأمور ما باید چه کار کند؟»

حسین رحیمی همچین با بیان این‌که «هنوز آسیب‌دیدگی دست این مأمور مداوا نشده است»، از اعلام جزئیات بیشتری از این حادثه در آینده نزدیک خبر داد.

ویدئوی درگیری میان دختر جوان و مأموران گشت ارشاد بازتاب گسترده‌ای در ایران داشت. ابتدا شماری از نمایندگان مجلس و برخی از چهره‌های سیاسی به این موضوع اعتراض کردند اما پس از آن گروه دیگری شامل مقامات نیروی انتظامی و قوه قضائیه از برخوردها با پلیس انتقاد کردند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور خواستار بررسی جامع این موضوع شد و فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی هم اعلام کرد که این ماجرا را پیگیری خواهد کرد.

سرتیپ پاسدار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد که طرح امنیت اخلاقی پلیس با جدیت پیگیری خواهد شد. به گفته فرمانده نیروی انتظامی پلیس در اجرای مأموریت‌هایش به دلیل فضاسازی‌ها و هوچی‌گری‌ها کوتاه نمی‌آید.

همچنین صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه دوشنبه ۳ اردیبهشت گفت: «نباید اجازه داد هر کسی در مقابل اقدامات قانونی نیروی انتظامی مقاومت کند یا مأموری را مورد اهانت قرار دهد.» لاریجانی تأکید کرد که «نیروی انتظامی به هیچ عنوان نباید یک قدم هم عقب‌نشینی کند. زیرا در این صورت سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.»

احمد علم‌الهدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در خراسان رضوی هم در نماز جمعه ۳۱ فروردین در مشهد، گفته بود: «یک‌باره، همه دستگاه‌های کشور به راه می‌افتند تا بعد از این کسی با بی‌حجاب برخورد نکند.»

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران هفتم اردیبهشت انتشار ویدئوی حمله به دختر جوان را «برنامه‌ریزی‌شده» دانسته بود. پیش از او خبرگزاری فارس هم همین موضع را گرفته بود.

طرح حجاب و عفاف بر اساس مصوبه ١۴ دی ماه ٨۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی شده و دو مقوله «تذکر» و «برخورد قانونی» را به عنوان وظیفه و الزام مأموران انتظامی طبق ضوابط قانونی یعنی در چارچوب اصول قانون اساسی، آیین دادرسی کیفری و مقررات قانون تعزیرات تعیین کرده است.

بیشتر بخوانید:

خشونت گشت ارشاد، دروغ‌های مقامات

Share