Share

بحث در باره فساد مالی شهرداری تهران در دوره قالیباف همچنان ادامه دارد. سمیع‌الله حسینی مکارم سرپرست شهرداری تهران نسبت به بروز فساد گسترده در شهرداری هشدار داد. یک نماینده مجلس هم می‌گوید: طرح تحقیق و تفحص از شهرداری به مجلس باز می‌گردد.

یک‌سال پیش همزمان با انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در دوره قالیباف را رد کرد. چندی بعد تعدادی از نمایندگان «لابی»های پشت پرده و انتخابات ریاست جمهوری را علت عدم بررسی فساد مالی شهرداری و شورای شهر اعلام کردند.

حال مصطفی کواکبیان نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفته است: تعدادی از نمایندگان در نظر دارند بار دیگر این طرح را به مجلس بیاورند.

او گفته است: اگر نمایندگان مجلس به این طرح رای دهند، حتما طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در دوره قالیباف با جدیت پیگیری خواهد شد.

محمد باقر قالیباف شهردار پیشین به همراه تعدادی از مدیران ارشد او به فساد مالی و حیف و میل اموال عمومی متهم هستند.

در همین رابطه مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران از تخلفات گسترده در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری پرده برداشته است.

او گفت: ۱۲ پرونده مربوط به فساد مالی شهرداری تهران به قوه قضائیه ارسال شده است.

به گفته فراهانی در یکی از این پرونده‌ها مدیران صندوق ذخیره کارکنان شهرداری به خرید یک هتل در کیش به چند برابر قیمت کارشناسی متهم هستند.

او همچنین واگذاری ۶۷۴ ملک، بدون ضابطه به شکل سلیقه‌ای به سازمان‌ها و نهادهای مختلف را از دیگر تخلفات شهرداری در دوره قبل عنوان کرد.

مکارم حسینی سرپرست شهرداری تهران که نامش در فهرست دریافت‌کنندگان املاک در دوره قالیباف وجود دارد هم بدون بیان جزئیات بیشتر از بروز فساد گسترده در شهرداری ابراز نگرانی کرده و خواستار شفافیت بودجه‌ای در این نهاد شده است.

در پیوند با همین موضوع محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز گفته است: بودجه فرهنگی شهرداری برای مداحان و آش نذری هزینه می‌شود.

پرداخت مبالغ کلان از سوی شهرداری تهران به مداحان و هیئت‌های عزاداری در سال‌های گذشته یکی از بندهای تخلف قالیباف به شمار می‌رود.

کاهش بودجه نهادهای مذهبی و هیئت‌های عزاداری توسط شورای شهر در سال گذشته انتقاد بسیاری از اصول‌گرایان را برانگیخته است.

برخی از نزدیکان به محمدعلی نجفی شهردار مستعفی تهران دلیل کناره‌گیری او از این سمت را فشار نهادهای مذهبی و امنیتی پس از افشاگری در رابطه با فساد مالی شهرداری در دوره قالیباف می‌دانند.


بیشتر بخوانید:

حسینی مکارم سرپرست شهرداری تهران شد

Share