Share

در طول اولین هفته اردیبهشت ماه ۹۷، ۱۸ محکوم متهم به اعدام در زندان‌هایی در نقاط مختلف ایران به دار آویخته شدند. جامعه‌ دفاع از حقوق بشر در ایران با اعلام این آمار این وضعیت را نگران‌کننده خوانده و به موضع‌گیری یک مقام حقوق بشری اتحادیه اروپا در برابر این اعدام‌ها پرداخته است.

عکس از آرشیو

بر اساس متنی که روز ۲۸ آوریل از سوی جامعه‌ دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر) منتشر شده، رئیس کمیته‌ حقوق بشر پارلمان اروپا ضمن تکرار مخالفت اتحادیه‌ اروپا با مجازات اعدام، از اعدام‌های پرشمار در ایران انتقاد کرده است.

پی‌یِر آنتونیو پانزِری با توجه به اعدام‌های اخیر در ایران گفته است: «من از گزارش‌های مربوط به اعدام ۱۸ زندانی در ایران و انتقال چند زندانی دیگر به سلول انفرادی برای اعدام در هفته گذشته به شدت تکان خورده و غمگین شده‌ام. در اینجا مخالفت قاطع اتحادیه‌ اروپا را با مجازات اعدام در هر مورد و در هر شرایطی اعلام می‌کنم و بر حمایت کامل پارلمان اروپا از این موضع اصرار می‌ورزم.»

به گفته این کمیسر حقوق بشر اتحادیه اروپا رویکرد جمهوری اسلامی به مجازات اعدام بسیار نگران کننده است، «به‌خصوص وقتی که شماری از حکم‌های اعدام دادگاه‌های ایران همچنان علیه زندانیانی است که در کودکی مرتکب جرم شده‌اند یا احکام اعدام در دادگاه‌هایی بدون رعایت الزام‌ موازین دادرسی و محاکمه عادلانه صادر شده‌اند.»

رئیس کمیته‌ حقوق بشر پارلمان اروپا همچنین گفته است: «من از کاهش حکم‌های اعدام مربوط به جرائم مواد مخدر در پی اصلاحات در قانون در سال گذشته استقبال و گام‌های فراتری از جمله شفافیت بیشتر و اصلاحات قضایی را توصیه می‌کنم.»

پی‌یِر آنتونیو پانزِریبه ابراز امیدواری کرده است که این اقدامات احتمالی به کاهش اساسی شمار احکام‌ اعدام در ایران منجر شود.

منابع حقوق بشری چهارم اردیبهشت ماه خبر دادند دست‌کم ۱۲ زندانی محکوم به اعدام در زندان رجایی‌شهر (گوهردشت) کرج برای طی تشریفات اجرای حکم‌شان به انفرادی منتقل شده‌اند. خبرهای تکمیلی حاکی از آن است که دست‌کم چهار نفر از این زندانی‌ها اعدام شده‌اند.

سحرگاه سوم اردیبهشت ماه هم چهار زندانی در زندان مرکزی ارومیه به دار آویخته شدند. این افراد به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند.

خبر این اعدام‌ها در رسانه‌های رسمی ایران منتشر نشده‌اند.


  • در همین زمینه

جرمی به نام مخالفت با اعدام

Share