Share

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران درباره توافق هسته‌ای و احتمال خروج آمریکا از آن گفته است که ادامه این موضوع قابل تحمل نخواهد بود و احتمال دارد شرایط به دوران قبل از برجام بازگردد.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران

عباس عراقچی، دوشنبه ۱۰ اردیبهشت درباره وضعیت توافق هسته‌ای گفت: «در هر دو صورت که آمریکا از برجام خارج بشود یا نشود ادامه این موضوع قابل تحمل نخواهد بود و تدابیر ویژه‌ای در نظر داریم.»

معاون وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این‌ سئوال که آیا احتمال بازگشت به پیش از برجام وجود دارد، افزود: «هر احتمالی وجود دارد.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به آلمان، فرانسه و بریتانیا مهلت داده تا توافق هسته‌ای کنونی را تا ۱۲ ماه مه (۲۲ اردیبهشت) تکمیل کنند. ترامپ برجام را «بدترین توافق همه دوران‌ها» می‌داند و گفته است که اگر برجام تکمیل نشود تحریم‌ها علیه ایران را بار دیگر به‌اجرا خواهد گذاشت. با این حال، بریتانیا، فرانسه و آلمان می‌گویند توافق هسته‌ای در حال انجام است و به دنبال راه‌هایی برای رفع نگرانی‌های ترامپ درباره فعالیت‌های گسترده‌تر ایران بدون ورود به توافق هسته‌ای هستند.

عباس عراقچی روز گذشته (یکشنبه) در دیدار با معاون خاورمیانه و آفریقای وزیر خارجه بریتانیا از رویکرد فرانسه، بریتانیا و آلمان در جلب رضایت ترامپ برای ماندن در برجام انتقاد کرد و این سیاست را «اشتباه و شکست‌خورده» دانست.

بیشتر بخوانید:

رایزنی پمپئو در ریاض: تحریم‌های بیشتر علیه ایران و پایان تحریم قطر‎

Share