Share

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید به‌روز شود.

مصطفی آقایی، دانشجوی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تهران  و  محسن ثقفی، فعال کارگری دو تن از دستگیرشدگان گردهمایی مستقل روز جهانی کارگر مقابل مجلس

برهم زدن خشونت‌آمیز گردهمایی روز جهانی کارگر مقابل مجلس، دستگیری تعدادی از  شرکت‌کنندگان 

نیروهای امنیتی و انتظامی چند تن از شرکت‌کنندگان در گردهمایی مستقل روز جهانی کارگر مقابل مجلس را دستگیر کردند.

گردهمایی که صبح روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت با فراخوان پنج تشکل مستقل کارگری به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شده بود، توسط نیروهای امنیتی و انتظامی به خشونت کشیده شد. تعدادی از شرکت‌کنندگان بازداشت شده‌اند. اسامی تعدادی از باداشت‌شدگان: حسین آذرگشسب، محسن ثقفی، پیمان احمدی، مصطفی آقایی، بابک، افشین حیرتیان و تهمینه خسروی.

گردهمایی مقابل مجلس با سردادن شعارهایی از جمله  “نان، مسکن، آزادی”، “زندانی سیاسی آزاد باید گردد”، “غارتگران آزادند، کارگران زندانی” آغاز شد و با خواندن قطعنامه اول ماه مه ادامه یافت.

به گزارش کمیته برگزارکننده مراسم، «هنگام ترک محل، جمعیت با محاصره‌ی پلیس مواجه شد که ماموران بدون دلیل به تجمع‌کنندگان حمله کردند و با برخوردی وحشیانه تعدادی را دستگیر و به داخل مجلس بردند. تجمع‌کنندگان در اعتراض به دستگیری‌ها علیه این وحشیگری شعار دادند که بار دیگر با هجوم پلیس و افزایش تعداد آن‌ها مواجه شدند. پلیس، جمعیت محاصره شده را با خشونت به طرف خروجی‌های مقابل مجلس راند.»

این کمیته «برخورد وحشیانه پلیس» را محکوم کرده و خواستار آزادی بازداشت‌شدگان شده است.

قطعنامه تجمع مستقل روز جهانی کارگر در تهران

قطعنامه پایانی تجمع  روز جهانی کارگر حاوی ۱۲ ماده است که در آن علاوه بر مطالبات معیشتی و رفاهی خواست آزادی ایجاد تشکل‌های مستقل، اعتصاب و اعتراض، آزادی اندیشه و بیان، مطبوعات، و احزاب خواست آزادی همه زندانیان سیاسی و فعالان اجتماعی، ممنوعیت کار کودکان، و برسمیت شناختن حق شهروندی مهاجران افغانستانی و دیگر مهاجران و رفع تبعیض از آنان بیان شده است.

در زمینه حقوق زنان، قطعنامه خواستار رفع تبعیض از زنان در همه عرصه ها از جمله برچیدن حجاب اجباری شده است:

«بر چیده شدن حجاب اجباری، بر چیده شدن تمامی قوانین تبعیض‌آمیز نسبت به زنان و برابری کامل و بی‌قید و شرط  حقوق زنان و مردان در تمامی عرصه‌های زندگی اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و خانوادگی.»

شعار «وزیر بی‌لیاقت استعفاء، استعفاء» در تظاهرات خانه کارگر

وزارت کشور از صدور مجوز راهپیمایی برای «خانه کارگر» تشکل مادرِ شوراهای اسلامی کار خودداری کرد. خانه کارگر امسال به ناگزیر راهپیمایی بدون مجوز برگزار کرد. گرچه محور تبلیغات این تظاهرات به روال معمول اجتماعات این تشکل، مخالفت با تفکیک سازمان تامین اجتماعی از وزارت کار و واگذاری آن به وزارت بهداشت و درمان بود اما برگزارکنندگان امسال از بلندگوها شعارهایی متفاوت با

شعارهای معمول این تشکل در سال‌های گذشته سر دادند. از جمله شعارهای امسال:

  • درورد بر کارگر، مرگ بر ستمگر،
  • کارگران کارگران، اتحاد اتحاد

در راه‌پیمایی خانه کارگر در یزد هم از بلندگو این شعارها داده شد:

  • کارگر بیدار است، از استثمار بیزار است
  • یه اختلاس کم بشه، مشکل ما حل می‌شه

اما کارگرانی که در تظاهرات خانه کارگر شرکت کرده بودند شعارهای خود را داشتند که فراتر از شعارهای رسمی تظاهرات بود. در تهران هنگامی که از بلندگو شعارهای رسمی پخش می‌شد، در میان جمعیت خواست استعفای وزیر کار مطرح شد:

  • وزیر بی‌لیاقت، استعفا، استعفا

در قزوین که خانه کارگر نتوانسته بود راهپیمایی و تظاهرات برپا کند مراسم رسمی در سالن اجتماعات شهید بابایی این شهر برگزار شد. این سالن هم محلی بود برای اعتراض کارگران. کارگران چینی اشکان بنرهای بزرگی را که همراه داشتند مقابل دوربین‌ها گرفتند.

پیام صریح استاندار کهکیلویه و بویراحمد به کارگران: بیشتر کار کنید

روز جهانی کارگر برای استانداران نیز موقعیتی بود برای حضور در رسانه‌ها به بهانه تبریک به کارگران.

 صریح‌ترین پیام را استاندار کهکیلویه و بویر احمد به کارگران داد. او به کارگران گوشزد کرد برای ناکام گذاشتن «دشمن» در «جنگ اقتصادی دشمنان با ایران اسلامی» رسالت سنگینی بر دوش دارند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) به نقل از علی محمد احمدی نوشت:

«موفقیت ایران اسلامی در جنگ اقتصادی در گرو تلاش کارگران است و باید این قشر تأثیرگذار نیز در چنین جبهه مهم و حساسی حضور فعال‌تری داشته باشند.»

دستگیری فعالان کارگری در سقز

در سقز، نیروهای لباس شخصی به تجمع مستقل روز جهانی کارگر که در میدان کارگران ساختمانی برگزار شده بود حمله کردند و چند تن از شرکت‌کنندگان از جمله عثمان اسماعیلی کارگر نقاش را با خود بردند.

سنندج – این کارگران ساختمانی روز جهانی کارگر را در محل کار خود گرامی داشتند

اول ماه مه در سنندج: رئیس و دبیر سندیکای خبازان دستگیر شدند

روز ۱۱ اردیبهشت ماموران امنیتی یدالله صمدی و  امیر شهابی دو تن از فعالان کارگری شهر را  دستگیر کردند.

یدالله صمدی دبیر سندیکای خبازان سنندج در مراجعه ماموران امنیتی به خانه‌اش دستگیر شده است. گفته می‌شود ماموران در حوالی خانه این فعال کارگری به کمین نشسته بودند و هنگامی که خواهر دانش‌آموز او از مدرسه بازگشته و به خانه می‌رفت همزمان وارد خانه شده، یدالله صمدی را دستگیر و با خود برده‌اند.

همزمان امیر شهابی رئیس سندیکای خبازان در خیابان توسط ماموران لباس شخصی دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال یافته است.

تهران- گرامیداشت روز کارگر توسط رانندگان شرکت واحد در پایانه آزادی

اول ماه مه در پایانه آزادی شرکت واحد

گروهی از رانندگان شرکت واحد تهران روز ۱۱ اردیبهشت در محل پایانه آزادی شرکت واحد تجمع کرده و فرا رسیدن روز جهانی کارگر را گرامی داشتند. سندیکای شرکت واحد کارگران و رانندگان تهران وحومه تصاویری از این تجمع منتشر کرده است.

اعتصاب در پالایشگاه ستاره خلیج و شهرداری ماهشهر، تجمع بازنشستگان فولاد در اصفهان

کارگران پالایشگاه ستاره خلیج واقع در بندرعباس  که دو ماه است دستمزد نگرفته‌اند در روز جهانی کارگر اعتصاب کردند. طی روزهای گذشته حدود ۳۰ تن از کارگران این پالایشگاه اخراج شده‌اند.

روز ۱۱ اردیبهشت بازنشستگان فولاد اصفهان مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد در این شهر تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. بازنشستگان صنعت فولاد ماه‌هاست در ارتباط با مسایل رفاهی خود از جمله ناکافی بودن میزان مقرری بازنشستگی و تعویق پرداخت آن و عدم بهره‌گیری از خدمات درمانی مناسب اعتراض و تجمع می‌کنند.

کارگران شهرداری ماهشهر روز ۱۱ اردیبهشت در اعتراض به تعویق ماه‌ها دستمزد اعتصاب کردند و سفره خالی خود را مقابل شهرداری گشودند.

همبستگی دانشجویان با اعتصاب کنندگان بانه

ادامه اعتصاب در بانه، اعلام همبستگی دانشجویان دانشگاه پیام نور با اعتصاب‌کنندگان

اعتصاب در بانه در روز جهانی کارگر نیز ادامه یافت. جمعی از دانشجویان دانشگاه پیام نور بانه با پهن‌کردن سفره خالی مقابل ساختمان دانشگاه همبستگی خود را با اعتصاب‌کنندگان ابراز کردند.

ماموران به سوی تجمع سپرده‌گذاران موسسه البرز گاز فلفل پرتاب کردند

تجمع سپرده‌گذاران موسسات مالی در اعتراض به از میان رفتن سپرده‌هایشان روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ادامه یافت. سپرده‌گذاران کاسپین در مشهد و سپرده‌گذاران توسعه البرز در کرج تجمع کردند. ماموران نیوری انتظامی برای پراکنده کردن معترضان در کرج از گاز فلفل استفاده کردند.

تصاویری از فریادهای خشمگین تجمع‌کنندگان پس از حمله ماموران نیروی انتظامی منتشر شده است. گفته می‌شود یکی از معترضان زخمی شده است.

برگزاری یک سمینار در تهران برای بررسی مسائل کارگران

روز یکشنبه ۹ اردیبهشت به مناسبت فرارسیدن اول ماه مه سمیناری در یوسف‌آباد تهران با شرکت جمعی از فعالان کارگری، دانشجویی،اعضای سندیکای شرکت واحد و کانون نویسندگان ایران برگزار شد.

سه سخنران این سمینار محمد قراگوزلو کارشناس اقتصادی، داوود رضوی عضو هیات مدیره سندیکای شرکت واحد و امیرعباس آذرم‌وند روزنامه‌نگار، مسائل کارگران ایران را بررسی کردند.

گرامیداشت اول ماه مه از سوی سندیکای نیشکر هفت تپه

بیانیه جمعی از کارگران نیشکر هفت‌تپه به مناسبت روز جهانی کارگر

در روز جهانی کارگر، جمعی از کارگران نیشکر هفت‌تپه با صدور بیانیه‌ای همبستگی خود را با جنبش‌های اعتراضی و اعتصابات کارگران سایر کارخانه‌ها اعلام کردند.

کارگران در این بیانیه پس از اشاره به مطالبات و مبارزات کارگری در شرایط کنونی افزوده‌اند:

«جنبش کارگری در جای جای کشور به وجود آمده و ترس از اعتصاب و اعتراض در میان کارگران از بین رفته. چیزی که ما در نقاط مختلف به چشم می‌بینیم پافشاری تمام طبقات زحمت‌کش منجمله کارگران زحمت‌کش برای احقاق حق خویش است.

ما کارگران هفت‌تپه در ادامه روند اعتراضات و اعتصابات خود از تمام این جنبش‌ها و اعتصابات حمایت کرده و خود نیز بر ادامه راه اعتراضی تا دست یافتن به بهترین اهداف که همانا تامین معاش به بهترین وجه است از پای نخواهیم نشست.»

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت روز جهانی کارگر

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ای در ۱۱ اردیبهشت، روز جهانی کارگر را به کارگران تبریک گفته و با مبارزات کارگران برای دست یابی به «حق تشکل یابی مستقل، حقوق و دستمزد بالای خط فقر، امنیت فعالان صنفی و کارگری و بیمه کارآمد» اعلام همبستگی کرده است.

هشتمین روز اعتصاب غذای اسماعیل عبدی

اسماعیل عبدی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران که از ۴ اردیبهشت در اعتراض به نقض حقوق شهروندی معلمان و کارگران دست به اعتصاب غذا زده و خواستار محاکمه علنی و برخورداری از حقوق یک زندانی است وضعیت جسمی نامناسبی دارد.

عبدی به اُفت فشار خون و سردرد دچار شده است. سازمان عفو بین‌الملل پس از اعلام اعتصاب اسماعیل عبدی خواستار رسیدگی فوری به وضعیت سلامتی عبدی شد و از مسئولان حکومت خواست این معلم زندانی را آزاد کنند.

 


بیشتر بخوانید:

جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

Share