Share

صبح چهاشنبه ۱۲ اردیبهشت ساعت ٨:٣٨ صبح زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵,۲ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری زمین و در ۱۰ کیلومتری سی‌سخت و ۱۹ کیلومتری یاسوج و ۲۳ کیلومتری چیتاب اتفاق افتاد. در این زمین‌لرزه زیرساخت‌های شهری و روستایی آسیب دید و دست‌کم ۳۱ نفر مجروح شدند که از میان آن‌ها حال یک نفر وخیم گزارش شده است.

چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت یاسوج: امدادگران یکی از مجروحان در زلزله را به بیمارستان منتقل می‌کنند. بیمارستان یاسوج ترک برداشته است.

رئیس مرکز اورژانس ۱۱۵ کهگیلویه و بویراحمد به خبرگزاری‌های داخلی گفته است که تیم‌ارزیاب به محل زلزله سی‌سخت، گنجه‌ای، چیتاب و یاسوج اعزام شده. به گفته جلال پوران‌فرد ۳۱ نفر در زمین‌لرزه صبح چهارشنبه مجروح شده‌اند که در بیمارستان‌ها تحت مداوا قرار گرفته‌اند. ۲۶ نفر از مجروحان در شهر یاسوج سکونت داشتند، سایرین در روستاها. (تعداد مجروحان در طول روز از یکصد نفر فراتر رفت.)

شدت زمین‌لرزه به آن حد بود که ساکنان یاسوج و سی‌سخت هراسان به خیابان‌ها ریختند. خطوط تلفن همراه مختل شده و زیرساخت‌های شهری و خانه‌ها هم آسیب دیده‌ است.

رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که نیروهای امدادی و آتش‌نشانی با خودرو در خیابان‌های یاسوج گشت می‌زنند و از مردم درخواست می کنند که از منازل خود بیرون بیایند، هم‌چنین با توجه به اینکه همه خطوط تلفن همراه در این منطقه با اختلال مواجه شده است مردم با خودرو شخصی مصدومان خود را به بیمارستان شهید بهشتی منتقل می‌کنند.

خبرگزاری تسنیم گزارش داده که بخشی از بیمارستان ۲۸۷ تختخوابی یاسوج در اثر زلزله ترک خورده. این ترک‌خوردگی‌ها را می‌توان در بسیاری از ساختمان‌های اداری و منازل مردم نیز مشاهده کرد.

روستای گنجه‌ای در شهرستان بویر احمد بیش از سایر نقاط آسیب دیده.  بخشی از کوه دنا که در حوالی این روستا قرار دارد، در اثر زمین‌لرزه فروریخت.

سال گذشته فلات ایران بارها لرزید. پژوهشگاه مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی ایران اعلام کرده که در سال ۹۶، شهرهای مختلف استان‌های خراسان رضوی، کرمان، تهران و کرمانشاه بیش از ۱۷ هزار بار لرزیدند. مهم‌ترین زلزله‌ها در آذر و دی ۹۶ در سرپل‌ذهاب در استان کرمانشاه، در هجدک کرمان و در دماوند در اطراف تهران روی داد.

سال گذشته در ایران به طور میانگین هـر ماه یک زمین‌لرزه بالای ۴,۵ ریشتر رخ داده است. از این میان بیشترین زمین‌لرزه‌ها در ماه‌های آذر و دی ۹۶ اتفاق افتاده که به ترتیب تعداد آنها ۳هزار و ۲۶۰ و ۲ هزار و ۲۲۰ و کمترین آنها در ماه‌های تیر و مرداد به تعداد ۸۰۰ و ۸۸۰ بوده است.

بیشتر بخوانید:

در سال ۹۶ ایران ۱۷ هزار بار لرزید

Share