Share

وزارت خارچه چین از همه طرف‌های توافق هسته‌ای با ایران خواسته است به مفاد برجام عمل کنند و یادآوری کرده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کرده است.

چهارشنبه ۲ مه/ ۱۲ اردیبهشت پکن: هوا چون یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روزانه‌اش

هوا چون یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین چهارشنبه ۲ مه/ ۱۲ اردیبهشت در نشست خبری روزانه‌اش با اشاره به سخنان نخست‌وزیر اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای مخفیانه ایران گفت:

«ما این سخنان را شنیدیم. اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها مرجعی‌ست که حق نظارت بر توافق هسته‌ای با ایران را دارد و محق است که درباره پایبندی ایران به این توافق قضاوت کند. جمهوری خلق چین متوجه است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها پایبندی جمهوری اسلامی به توافق هسته‌ای را تأیید کرده. بنابر این دیگر طرفین توافق نیز موظف‌اند به مفاد آن عمل کنند.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل شامگاه دو روز پیش اعلام کرد که به اسناد و آرشیو هسته‌ای مخفی ایران، از جمله به پروژه مخفی طراحی، ساخت و آزمایش سلاح هسته‌ای «عماد» دسترسی پیدا کرده است. او همچنین گفت ایران در سال ۲۰۱۷ «آرشیو هسته‌ای» را به منطقه‌ای مخفی در شورآباد تهران منتقل کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اما این ادعاها را تأیید نکرده است.

جمهوری خلق چین که یکی از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل است، یکی از معماران توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ با ایران است. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه پیشنهاد داده که قدرت‌های جهانی برای تحدید نفوذ ایران در خاورمیانه و نظارت بر برنامه موشکی سپاه مذاکرات تازه‌ای با جمهوری اسلامی آغاز کنند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ۱۲ مه نظر قطعی خود را درباره برجام اعلام می‌کند.

بیشتر بخوانید:

مکرون در استرالیا: نمی‌دانم ترامپ می‌خواهد با برجام چه کند

Share