Share

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از اعضای شورای امنیت خواست در برابر بحران سوریه هماهنگ شوند.

 

به گزارش رویترز، بان کی‌مون روز دوشنبه ۱۶ ژانویه ۲۰۱۲ (۲۶ دی ۱۳۹۰) که در امارات به سر می‌برد، گفت شمار کشته‌شدگان در سوریه به مرحله غیرقابل قبولی رسیده و نمی‌توان اجازه داد این وضعیت ادامه پیدا کند.

پیش از این در اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی، تلاش آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و پرتغال برای تصویب قطعنامه تحریمی علیه سوریه در شورای امنیت با وتوی روسیه و چین روبه‌رو شد.

روسیه و چین با انتقاد از هرگونه اقدام جهانی علیه سوریه می‌گویند از اصلاحات داخلی در این کشور پشتیبانی می‌کنند.

در اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی، تلاش آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و پرتغال برای تصویب قطعنامه تحریمی علیه سوریه در شورای امنیت با وتوی روسیه و چین روبه‌رو شد

در۱۰ ماه گذشته، هزاران نفر از مخالفان دولت سوریه کشته شده‌اند. سازمان ملل متحد می‌گوید از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه در مارس ۲۰۱۱ تاکنون بیش از پنج هزار نفر از مخالفان توسط نیروهای دولتی کشته شده‌اند. مقامات سوریه نیز می‌گویند در این مدت، گروه‌های مسلح دو هزار نیروی امنیتی را کشته‌اند.

روز دوشنبه نیز دست‌کم ۱۲ نفر از معترضان سوری کشته شدند. خشونت‌ها در سوریه پس از ورود ناظران اتحادیه عرب نیز همچنان ادامه دارد.

اولین گروه ناظران اتحادیه عرب ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱ برای بررسی پایبندی دولت بشار اسد به طرح صلح اتحادیه عرب که با هدف پایان دادن به خشونت در سوریه تدوین شده است، به این کشور وارد شدند.

این طرح خواهان توقف خشونت‌علیه معترضان، آزادی زندانیان و خارج کردن ارتش و تانک‌ها از شهرهای سوریه است.

مأموریت این گروه از ناظران اتحادیه عرب، پنج‌شنبه ۱۹ ژانویه (۲۹ دی) به پایان می‌رسد اما احتمال دارد ناظران اقامت خود را در سوریه تا ۲۲ ژانویه تمدید کنند.

فعالان مخالف دولت سوریه تردید دارند که مأموریت ناظران بتواند بر بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای متوقف شدن خشونت‌ها فشار وارد کند.

چند روز پیش بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از "عفو عمومی" خبر داد. بر اساس فرمان عفو عمومی بشار اسد تمامی افرادی که از آغاز اعتراضات در سوریه در تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۱۱ تا ۱۵ ژانویه ۲۰۱۲ بازداشت شده‌اند، آزاد خواهند شد.

مخالفان می‌گویند تاکنون شمار اندکی از هزاران زندانی در سوریه آزاد شده‌اند. به گفته مخالفان این زندانیان با قرار وثیقه آزاد شده‌اند و در انتظار محاکمه هستند.

در همین حال با ادامه یافتن بحران سوریه، شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر خواهان دخالت نظامی کشورهای عربی برای پایان دادن به این بحران ۱۰ ماهه شد.

به گفته وی "در شرایط فعلی باید شماری از یگان‌های نظامی برای متوقف کردن خونریزی به سوریه بیایند."

 

Share