Share

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی گفت در صورتی که قدرت‌های غربی، نفت ایران را تحریم کنند، عربستان آماده است برای تأمین نیاز بازار جهانی، تولید نفت خود را افزایش دهد.

 

نعیمی دوشنبه ۱۶ ژانویه (۲۶ دی ۱۳۹۰) به سی‌ان‌ان گفت: "عربستان می‌تواند تولید نفت خود را تا ۱۱ میلیون و هشتصد هزار بشکه در روز افزایش دهد. برای این کار کافی است فقط شیرفلکه‌ها را باز کنیم."

به گفته وی، عربستان در حال حاضر روزانه ۹ میلیون و هشتصدهزار بشکه نفت تولید می‌کند.

علی النعیمی افزوده است عربستان می‌تواند تولید نفت خود را به ۱۲ میلیون و پانصدهزار بشکه در روز نیز افزایش دهد اما برای این کار سه ماه فرصت نیاز دارد.

کشورهای اروپایی ۲۳ ژانویه در نشستی موضوع تحریم نفت ایران را بررسی می‌کنند، تحریم نفت ایران بخشی از تحریم‌هایی است که در چارچوب فشار علیه ایران برای توقف برنامه اتمی این کشور مطرح شده است

ایران پس از عربستان سعودی، دومین تولیدکننده نفت در جهان است. تولید نفت ایران روزانه حدود سه میلیون و پانصد هزار بشکه در روز است.

کشورهای اروپایی ۲۳ ژانویه در نشستی موضوع تحریم نفت ایران را بررسی می‌کنند. تحریم نفت ایران بخشی از تحریم‌هایی است که در چارچوب فشار علیه ایران برای توقف برنامه اتمی این کشور مطرح شده است.

محمدعلی خطیبی، نماینده ایران در اوپک، تصمیم اتحادیه اروپا را برای تحریم نفت ایران "خودکشی اقتصادی" کشورهای اروپایی نامیده است.

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران نیز چندی پیش گفته بود نگران تحریم نفت ایران نیستیم.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۱۸ درصد نفت ایران را خردیداری می‌کنند. ایتالیا، اسپانیا و یونان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، بیشترین واردات نفت از ایران را دارند.

علاوه بر کشورهای اروپایی، چین با ۲۲ درصد، ژاپن با ۱۴ درصد، هند با ۱۳ درصد، کره جنوبی با ۱۰ درصد و ترکیه با هفت درصد پنج کشوری هستند که ۵۹ درصد نفت ایران را خریداری می‌کنند.

چین و هند با تحریم نفت ایران مخالفت کرده‌اند. ژاپن نیز گفته است در حال حاضر برای تحریم نفت ایران آمادگی ندارد.

ایران همچنین چند هفته پیش هشدار داد اگر نتواند نفت خود را در بازارهای جهانی بفروشد، اجازه نمی‌دهد قطره‌ای نفت از تنگه هرمز عبور کند.

پس از تهدید ایران، آمریکا اعلام کرد هر کسی که آزادی رفت و آمد را در تنگه بین‌المللی هرمز تهدید کند، به وضوح در جامعه جهانی جایی نخواهد داشت و هیچ‌گونه اخلالی در این تنگه تحمل نمی‌شود.

سپاه پاسداران ایران نیز در واکنش به این هشدارها اعلام کرد تهدید را با تهدید پاسخ خواهد داد.

با این حال پس از دو هفته مناقشه بر سر تنگه هرمز، احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران در جمع خبرنگاران گفت: "ما نگفتیم تنگه هرمز را می‌بندیم بلکه مسأله این است که اگر کسی بخواهد امنیت خلیج فارس را به خطر اندازد، برای همه به خطر می‌افتد."

در حال حاضر همه نفت تولیدی عراق، کویت و قطر و بخش زیادی از نفت تولیدی عربستان و امارات و همچنین بخشی از گاز تولیدی قطر برای ورود به بازرهای جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند.

روزانه حدود ۱۷ درصد نفت مورد نیاز دنیا از این تنگه عبور می‌کند. بخش عمده رفت و آمدهای کشتی‌های حامل نفت از بخش آب‌های سرزمینی کشور عمان انجام می‌شود.

 

Share