Share

درحالی‌که که یک هفته به موعد تعیین سرنوشت برجام باقی نمانده، جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا و از معماران برجام، با ترتیب دادن ملاقت‌هایی پنهان درصدد نجات توافق هسته‌ای است.

دو هفته پیش در نیویورک، جان کری برای بار دوم با وزیر امور خارجه ایران، جواد ظریف دیدار کرد تا استراتژی‌های دیپلماتیک ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای را با او مرور کند. و اکنون بوستون گلاب، گزارش می‌دهد تلاش‌های او برای حفط برجام در پشت پرده در این مدت ادامه داشته است.

او با تعدادی از رهبران جهان، از جمله امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و فرانک والتر شتاینمایر، رئیس جمهور  آلمان، ملاقات کرده است.

کری یکی از شخصیت‌های کلیدی‌ای بود که در امضا توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ نقش ویژه‌ای داشت.

مداخله یک وزیر امور خارجه سابق و نقش‌آفرینی او به معنای یک دیپلمات فعال در سیاست‌گذاری خارجی، امری غیرمعمول است.

تا همین چند ماه گذشته، اختلاف میان اروپا با کاخ سفید، از یک سو، و شکاف میان وزارت امور خارجه آمریکا و ترامپ، دو امید اصلی ایران برای حفظ برجام بودند. حالا اما اروپا بر سر افزودن مکمل‌هایی به برجام با ترامپ به توافق رسیده، و جای رکس تیلرسون را در وزارت امور خارجه، مایک پومپئو گرفته که موضع کاملاً خصمانه‌ای نسبت به ایران دارد.

گمان می‌رود تا هفته آینده به احتمال قوی ترامپ از برجام خارج شود؛ عهدنامه‌ای که آن را «بدترین توافقنامه تاریخ» می‌داند.

جان کری، در مسابقه دوچرخه‌سواری

واکنش ترامپ: مسخره کردن تصادف جان کری در مسابقه دوچرخه‌سواری

احتمالاً به خاطر همین تلاشهای پشت پرده کری، دونالد ترامپ در سخنرانی‌اش در جمعه بعداز ظهر، در دلاس، پای وزیر امور خارجه سابق را وسط کشید و تصادف دوچرخه‌ای او را با یک ماشین پلیس را در سال ۲۰۱۵ مسخره کرد.

در این سخنرانی ترامپ، گفت:

«جان کری، بهترین مذاکره‌کننده‌ای که ما داشتم نبوده است. او از پای هیچ میز مذاکره‌ای بلند نشد، جز آن یک بار که می‌خواست در مسابقه دوچرخه‌سواری شرکت کند، که البته آنجا هم تصادف کرد و پایش شکست. فقط همین یک بار بود. همان زمان گفتم: حالا که پایت شکسته، در خانه بمان، بگو نمی‌خواهی مذاکره کنی، این طوری قرارداد بهتری هم امضا خواهی کرد.»


بیشتر بخوانید:

وزارت خارجه روسیه: با خروج آمریکا از برجام روابطمان با ایران را گسترش می‌دهیم

Share