Share

پیش از وقوع زلزله، اهالی یاسوج در شبکه‌های اجتماعی گمانه‌زنی کرده بودند که ممکن است به زودی زلزله‌ای شهر را بلرزاند. ساعت ۲۶ دقیقه بامداد دوشنبه زلزله‌ای به بزرگی ۴,۸ ریشتر یاسوج، سی‌سخت و چیتاب را لرزاند و اهالی این شهرها را سراسیمه کرد. بسیاری از ساکنان یاسوج شب را در خیابان‌ها به صبح رساندند. ۸۲ نفر در زلزله بامداد دوشنبه مجروح شدند.

یاسوج، بامداد دوشنبه ۱۷ اردیبهشت: بیماران را به محوطه آزاد منتقل کردند

مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گزارش داده که زلزله‌ای با بزرگی ۴,۸ ریشتر یاسوج، چیتاب و سی‌سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند. این زمین لرزه ۲۶ دقیقه بامداد دوشنبه و در عمق پنج کیلومتری زمین رخ داد. کانون این زمین‌لرزه در ۶ کیلومتری چیتاب، ۹ کیلومتری سی‌سخت و ۲۰ کیلومتری یاسوج و در عمق ۸ کیلومتری زمین قرار داشت.

پس از این زمین‌لرزه، زلزله دیگری سی‌سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد را هم لرزاند. بر اساس گزارش مرکز لرزه‌نگاری ایران این زمین‌لرزه ساعت ۰۳:۰۱:۳۵ ثانیه بامداد دوشنبه رخ داد.

این زمین لرزه به بزرگی۳,۳ ریشتر و در عمق ۸ کیلومتری زمین اتفاق داد. زمین‌لرزه در فاصله ۲۰ کیلومتری سی‌سخت،۲۱ کیلومتری یاسوج و ۲۵ کیلومتری کمه اصفهان اتفاق افتاده است

جلال پوران فرد، رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی به خبرگزاری‌های داخلی گفته است که در اثر زلزله بامداد دوشنبه در یاسوج، سی‌سخت و چیتاب تا ساعت ۵ صبح  ۸۲ نفر مجروح شده‌اند. به گفته این مقام مسئول از این تعداد ۷۱ نفر به طور سرپایی درمان شدند و ۱۱ نفر به بیمارستان شهید بهشتی یاسوج منتقل شدند.

خدادوست موسوی، مدیرکل بحران استان استان کهگیلویه و بویراحمد  اعلام کرده که در پی وقوع زمین‌لرزه در یاسوج، سی‌سخت و چیتاب همه مدارس در کلیه مقاطع و نیز کلیه دانشگاه‌ها در شهرستان‌های بویراحمد و دنا تعطیل است.

صبح چهاشنبه ۱۲ اردیبهشت ساعت ٨:٣٨ صبح نیز زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵,۲ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری زمین و در ۱۰ کیلومتری سی‌سخت و ۱۹ کیلومتری یاسوج و ۲۳ کیلومتری چیتاب اتفاق افتاد. در این زمین‌لرزه زیرساخت‌های شهری و روستایی آسیب دید و بیش از ۱۳۰نفر هم مجروح شدند.

به گفته معاون امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، زمین‌لرزه صبح چهارشنبه ۷۸۰ میلیارد ریال به ساختمان‌های مسکونی و زیرساخت‌های دو شهرستان بویراحمد و دنا خسارت وارد کرده است.

سال گذشته فلات ایران بارها لرزید. پژوهشگاه مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی ایران اعلام کرده که در سال ۹۶، شهرهای مختلف استان‌های خراسان رضوی، کرمان، تهران و کرمانشاه بیش از ۱۷ هزار بار لرزیدند. مهم‌ترین زلزله‌ها در آذر و دی ۹۶ در سرپل‌ذهاب در استان کرمانشاه، در هجدک کرمان و در دماوند در اطراف تهران روی داد.

سال گذشته در ایران به طور میانگین هـر ماه یک زمین‌لرزه بالای ۴,۵ ریشتر رخ داده است. از این میان بیشترین زمین‌لرزه‌ها در ماه‌های آذر و دی ۹۶ اتفاق افتاده که به ترتیب تعداد آنها ۳هزار و ۲۶۰ و ۲ هزار و ۲۲۰ و کمترین آنها در ماه‌های تیر و مرداد به تعداد ۸۰۰ و ۸۸۰ بوده است.

بیشتر بخوانید:

در زلزله سی‌سخت و یاسوج ده‌ها نفر مجروح شدند

Share