Share

هفته‌نامه بریتانیایی آبزرور گزارش داده که نزدیکان دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا به یک سازمان اطلاعاتی خصوصی اسرائیل مأموریت داده‌اند که یک کمپین «عملیات کثیف» برای بدنام کردن افرادی در دولت باراک اوباما که در شکل‌گیری برجام نقش داشتند به راه بیندازد. نشریه گاردین و خبرگزاری آلمان خلاصه‌ای از این گزارش را بازتاب داده‌اند. صحت این گزارش را منابع مستقل و نهادهای بین‌المللی تأیید نکرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، دونالد ترامپ و ریون ریولین در فرودگاه بن گوریون تل آویو

بنیامین نتانیاهو، دونالد ترامپ و ریون ریولین در فرودگاه بن گوریون تل آویو

آبزرور به نقل از منابعی که نام آن‌ها را افشا نکرده ادعا می‌کند که ماه مه سال گذشته نزدیکان رئیس جمهور آمریکا با یک سازمان اطلاعاتی خصوصی اسرائیل تماس گرفتند تا اطلاعاتی را علیه بن رودز یکی از مشاوران عالی‌رتبه امنیت ملی باراک اوباما و کالین کال از دستیاران رئیس جمهور سابق آمریکا گرد بیاورند و از این اطلاعات برای بی‌اعتبار کردن توافق هسته‌ای با ایران استفاده کنند.

جک استراو، وزیر خارجه اسبق بریتانیا به آبزرور گفته است:

«این اتهامات بسیار وحشتناک است، اما این موضوع در اصل نشان می‌دهد که ترامپ و نتانیاهو نمی‌توانند توافق را به سادگی بی‌اعتبار کنند از همین رو سعی دارند افرادی که در این جریان نقش داشتند را تضعیف کنند.»

منبع آگاه نزدیک به ترامپ که گزارش آبزرو بر اساس اظهارات او تهیه شده گفته است که سال گذشته دونالد ترامپ در سفرش به اسرائیل به نتانیاهو اطمینان داد که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

این منبع که نام او اعلام نشده ادعا می‌کند که به برخی از اسناد «کمپین کثیف» دسترسی داشته و بر آن نظارت کرده است. او می‌گوید محققان آژانس اطلاعاتی اسرائیلی از زندگی شخصی و حرفه‌ای بن رودز و کالین کال اطلاعاتی را گردآوری کردند. آنها در این مدارک به روابط شخصی این افراد با لابی‌گران و دوستان جمهوری اسلامی اشاره کردند تا نتیجه بگیرند که آنها از طریق توافق هسته‌ای به دنبال منافع شخصی و سیاسی خود بوده‌اند.

پژوهشگران این آژانس اطلاعاتی همچنین سعی کردند از طریق روزنامه‌نگاران و رسانه‌های طرفدار توافق هسته‌ای از جمله نیویورک تایمز، MSNBC، آتلانتیک و همچنین برخی رسانه‌های اسرائیلی که در مذاکرات حضور داشتند اطلاعاتی را جمع‌آوری کنند. هدف این بررسی‌ها این بود که آیا نزدیکان اوباما اطلاعات طبقه‌بندی‌شده را در اختیار خبرنگاران قرار داده‌اند یا خیر.

ارائه این اطلاعات به معنای نقض پروتکل‌های امنیتی بوده است.

مشخص نیست که «کمپین کثیف» – اگر صحت دارد – تا چه حد موفق بوده و تا چه مدت این روند ادامه داشته است.

بستون گلوب گزارش داده است که دو هفته جان کری برای بار دوم با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نیویورک دیدار کرد تا استراتژی‌های دیپلماتیک ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای را با او مرور کند. به گزارش بستون گلوب در این مدت، در پشت پرده تلاش‌های وزیر خارجه اسبق آمریکا برای حفط برجام ادامه داشته است.

 بیشتر بخوانید:

آخرین تلاش‌های پشت‌ پرده جان کری برای حفظ برجام

Share