Share

در دو روز اخیر خبرهایی مبنی بر رفع حصر زهرا رهنورد در رسانه‌های ایران منتشر شد؛ اکنون رهنورد می‌گوید حصر او رفع نشده و هیچ حکمی هم در این‌باره به او ابلاغ نشده است.

زهرا رهنورد از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی است

زهرا رهنورد از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی است

سایت کلمه دوشنبه ۱۷ اردیبهشت به‌نقل از زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی از رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۸۸ ایران، خبرهای اخیر در مورد رفع حصر خانگی او را تکذیب کرد.

رهنورد در این‌باره گفته است: «چند روز پیش مأموران وزارت اطلاعات با حضور در محل حصر به من اطلاع دادند که شما می‌توانید به خانه فرزندان و فامیل و به مشهد بروید. من پرسیدم به دانشگاه و یا مراکز مشابه چطور و آیا می‌توانم فعالیت‌های هنری، سیاسی و اجتماعی یک شهروند آزاد را داشته باشم؟ مأمور گفت: خیر. شما فقط می‌توانید تردد محدود داشته باشید و شما آزاد نشده‌اید. من اینک اعلام می‌کنم رفع حصری اعلام نشده و فقط همین حق رفت و آمد محدود با اطلاع است.»

زهرا رهنورد به‌همراه همسرش میرحسین موسوی و مهدی کروبی از رهبران اعتراضات سال ۸۸، از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی است اما تاکنون در هیچ دادگاهی محاکمه نشده و محکومیتی دریافت نکرده‌ است.

رهنورد افزوده است: «حالا که رفع حصر نه به صورت شفاهی و نه کتبی به من اعلام نشده و من آزاد نشده‌ام اما اگر روزی بنا بر رفع حصر هم باشد همچنان که در آغاز حصر به هر سه ما به‌طور یکسان اعلام شد، من رفع حصر خود را بدون رفع حصر موسوی و کروبی نخواهم پذیرفت.»

روز گذشته، یکشنبه ۱۶ اردیبهشت قاسم میرزایی نیکو، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس و از اعضای کمیته رفع حصر فراکسیون امید اعلام کرد که حکم رفع حصر رهنورد را مدتی است شورای عالی امنیت ملی صادر و به او ابلاغ کرده اما او برای همراهی با همسرش در کنار میرحسین موسوی مانده است.

اسماعیل دوستی، عضو حزب اعتماد ملی نیز در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد از رفع حصر زهرا رهنورد خبر داد و گفت: «مشکل خانم رهنورد حل شده و از حصر بیرون آمده‌اند، رفت‌وآمد ایشان عادی شده و می‌توانند بروند و بیایند. بر همین اساس به نظر من رفع حصر رو به بهبود است.»

به‌دنبال انتشار این خبرها، معصومه ابتکار، معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری اظهار امیدواری کرد که خبر رفع حصر خانگی زهرا رهنورد درست باشد تا به‌گفته او «به سمت همدلی و نشاط و امید بیشتر با توجه به مشکلاتی که کشور ما دارد، برویم».

این در حالی است که روز یکشنبه کوکب، نرگس و زهرا موسوی، دختران رهنورد و موسوی تأیید کرده‌اند که گشایش‌هایی صورت گرفته اما حکمی مبنی بر رفع حصر ابلاغ نشده و درهای خانه موسوی و رهنورد «قفل است».

زهرا رهنورد درباره حق تردد محدود خود نیز گفت: «با این‌همه قید و بند، موردی وجود ندارد که من از این حق تردد استفاده کنم. من درخواست از کسی ندارم و همان زن آزادی‌خواه و منتقد بوده وهستم. فقط خواستار عدالت و رفاه برای ملت، رفع تبعیض‌های وارد بر زنان و آزادی زندانیان سیاسی و بخصوص آزادی زنان زندانی هستم.»

در بهمن ماه ۹۶ که زهرا رهنورد برای ملاقات با مادر بیمار خود به منزل او برده شده بود شایعه رفع حصر او پخش شده بود اما رهنورد آن را تکذیب کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در کارزارهای ریاست جمهوری خود در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ وعده رفع حصر را داده بود اما این وعده پس از گذشت پنج سال عملی نشده است.

بحث بر سر رفع حصر پس از عمل قلب مهدی کروبی شدت گرفت. خانواده کروبی در بیانیه‌ای علاوه بر رهبری و دستگاه قضایی، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و وزارت اطلاعات را مسئول جان محصوران دانستند.

تا کنون برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را مسئول مستقیم حصر معرفی کرده‌اند. برخی نیز قوه قضائیه و گروهی دیگر شورای عالی امنیت ملی را مسئول آن دانسته‌اند.

بیشتر بخوانید:

دختران رهنورد درباره رفع حصر: گشایش‌هایی شده اما در قفل است

Share