Share

سرلشکر پاسدار محمد باقری گفته است، اگر جمهوری اسلامی در روزهای گذشته پاسخ برخی اتفاقات را نداده، به معنای سکوت و پذیرش «تجاوزکاری» نیست، در موعد مقرر پاسخ خواهد داد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح احتمال درگیری مستقیم نظامی را رد نکرده است.

سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح (عکس: آرشیو)

۲۰ فروردین فرودگاه نظامی تیفور در حوالی حمص در نزدیکی شهر باستانی پالمیرا هدف ۸ موشک قرار گرفت. ۹ اردیبهشت هم دو پایگاه نظامی دیگر در حما و حمص هدف بمباران‌های جنگنده‌های اسرائیلی قرار گرفتند. در این حملات دست‌کم ۲۵ ایرانی کشته شدند. علی اکبر ولایتی،مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل اعلام کرده است که ایران این حملات را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.  شبکه‌های تلویزیونی اسرائیل شامگاه یکشنبه ۱۶ اردیبهشت به نقل از مقامات امنیتی این کشور از آمادگی اسرائیل برای مقابله با حمله احتمالی موشکی ایران از حاک سوریه خبر داده‌اند. در این گزارش‌‌ها گفته شده بود که زیر نظر امیر علی حاجی‌زاده، فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران جنگ‌افزارهایی برای حمله به اسرائیل به خاک سوریه انتقال داده شده است.

سرلشکر پاسدار محمد باقری یک روز بعد از این تحولات در سخنانی که در پایگاه شکاری وحدتی دزفول ایراد کرد، تلویحاً به حمله اسرائیل به پایگاه‌های سپاه قدس اشاره کرد و گفت:

«چنانچه دشمن نسبت به منافع ما چشم‌داشتی داشته و یا تجاوز اندکی صورت دهد، جمهوری اسلامی ایران در زمان مناسب پاسخ مناسب را خواهد داد، این که بعضی اتفاقات در روزهای گذشته افتاد و هنوز پاسخی دریافت نکرده‌اند به معنای سکوت یا پذیرش این تجاوزکاری آن‌ها نیست و در موعد مقرر و لازم پاسخ دشمنان داده خواهد شد.»

نخست‌وزیر اسرائیل روز گذشته گفته بود که «رویارویی با ایران بهتر است به تعویق نیفتد. زیرا ضرر آن برای اسرائیل بیشتر است. نتانیاهو گفته بود کشورش مصمم است مانع از تعرض ایران شود، حتی به قیمت «رویارویی نظامی».

رسانه‌های اسرائیلی به نقل از مقامات امنیتی این کشور گفته بودند سپاه قدس قصد دارد بعد از انتخابات پارلمانی لبنان در پاسخ به حملات اسرائیل به پایگاه‌های سپاه در خاک سوریه، هدف‌هایی نظامی را در اسرائیل هدف حملات موشکی قرار دهد. انتخابات پارلمانی لبنان دوشنبه ۱۷ اردیبهشت به پایان رسید و حزب‌الله لبنان موفق شد بیش از نیمی از کرسی‌های پارلمان را به دست بیاورد. وزیر انرژی اسرائیل همزمان اعلام کرده است که اسرائیل ممکن است به حملات ایران از خاک سوریه به این شکل پاسخ دهد که دولت بشار اسد را سرنگون کند. یووال اشتاینیتز تلویحاً گفته حتی ممکن است اسرائیل به تلافی حملات احتمالی ایران، بشار اسد را ترور کند.

سرلشکر پاسدار محمد باقری در پایگاه وحدتی دزفول گفته است: «امکان جنگیدن با ایران وجود ندارد و باید از راه‌های سیاسی با ایرانی‌ها صحبت کرد.»

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به ائتلاف نظامی اسرائیل و عربستان سعودی علیه ایران گفته است «سیاستمداران نامعقول و تازه‌کار» این کشورها «حرف‌های بزرگی» می‌زنند اما در عمل متوجه می‌شوند که نمی‌توانند «اقتدار نظامی» ایران را به چالش بکشند.

بیشتر بخوانید:

وزیر اسرائیلی: حمله ایران از خاک سوریه به اسرائیل به معنای پایان کار اسد است

Share