Share

ون جیابائو، نخست‌وزیر چین ضمن مخالفت با مسدودشدن تنگه هرمز گفته است این آبراه بین‌المللی "تحت هر شرایطی" باید باز باشد.

 

به گزارش شینهوا، نخست‌وزیر چین در ادامه سفر به کشورهای عربی، روز چهارشنبه ۱۸ ژانویه ۲۰۱۲ (۲۸ دی ۱۳۹۰) در قطر گفت: "چین با هرگونه اقدام تندروانه در رابطه با تنگه هرمز مخالف است."

به گفته جیابائو، هرگونه اقدام تندروانه در تنگه هرمز در "ضدیت" با منافع مردم جهان قرار دارد.

آمریکا نیز اعلام کرده است تنگه هرمز "خط قرمز" این کشور است و در صورت بسته‌شدن آن آماده مقابله نظامی با ایران است.

تنگه هرمز دارای حدود ۵۰ کیلومتر عرض و ۲۰۰ کیلومتر طول است که خلیج فارس و دریای عمان را به هم متصل می‌کند.

ایران پیشتر تهدید کرده بود در صورتی که جامعه جهانی فروش نفت این کشور را مورد تحریم قرار دهد، اجازه نخواهد داده قطره‌ای نفت از تنگه هرمز عبور کند.

احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران: ما نگفتیم تنگه هرمز را می‌بندیم بلکه مسأله این است که اگر کسی بخواهد امنیت خلیج فارس را به خطر اندازد، برای همه به خطر می‌افتد

پس از تهدید ایران، آمریکا اعلام کرد هر کسی که آزادی رفت و آمد را در تنگه بین‌المللی هرمز تهدید کند، به وضوح در جامعه جهانی جایی نخواهد داشت و هیچ‌گونه اخلالی در این تنگه تحمل نمی‌شود.

سپاه پاسداران ایران نیز در واکنش به این هشدارها اعلام کرد تهدید را با تهدید پاسخ خواهد داد.

با این حال پس از دو هفته مناقشه بر سر تنگه هرمز، احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران در جمع خبرنگاران گفت: "ما نگفتیم تنگه هرمز را می‌بندیم بلکه مسأله این است که اگر کسی بخواهد امنیت خلیج فارس را به خطر اندازد، برای همه به خطر می‌افتد."

در حال حاضر همه نفت تولیدی عراق، کویت و قطر و بخش زیادی از نفت تولیدی عربستان و امارات و همچنین بخشی از گاز تولیدی قطر برای ورود به بازرهای جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند.

روزانه حدود ۱۷ درصد نفت مورد نیاز دنیا از این تنگه عبور می‌کند. بخش عمده رفت و آمدهای کشتی‌های حامل نفت از بخش آب‌های سرزمینی کشور عمان انجام می‌شود.

کشورهای اروپایی در نشست ۲۳ ژانویه موضوع تحریم نفت ایران را بررسی خواهند کرد.

تحریم نفت ایران بخشی از تحریم‌هایی است که در چارچوب فشار علیه ایران برای توقف برنامه اتمی این کشور مطرح شده است.

محمدعلی خطیبی، نماینده ایران در اوپک، تصمیم اتحادیه اروپا را برای تحریم نفت ایران "خودکشی اقتصادی" کشورهای اروپایی نامیده است.

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران نیز چندی پیش گفته بود نگران تحریم نفت ایران نیستیم.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۱۸ درصد نفت ایران را خردیداری می‌کنند. ایتالیا، اسپانیا و یونان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، بیشترین واردات نفت از ایران را دارند.

علاوه بر کشورهای اروپایی، چین با ۲۲ درصد، ژاپن با ۱۴ درصد، هند با ۱۳ درصد، کره جنوبی با ۱۰ درصد و ترکیه با هفت درصد پنج کشوری هستند که ۵۹ درصد نفت ایران را خریداری می‌کنند.

چین و هند با تحریم نفت ایران مخالفت کرده‌اند. ژاپن نیز گفته است در حال حاضر برای تحریم نفت ایران آمادگی ندارد.

"مناقشه اتمی ایران باید از راه مذاکره حل شود"

نخست‌وزیر چین همچنین گفته است مناقشه اتمی ایران باید از طریق مذاکره حل شود.

به گفته وی "در شرایط کنونی و اوضاع پیچیده منطقه، تنش‌زدایی می‌تواند منافع همه طرف‌های درگیر در این مناقشه را تأمین کند."

جیابائو افزود: "چین امیدوار است مسأله ایران از طریق سیاسی و صلح‌آمیز حل شود و در عین حال مذاکرات ۱+۵ هر چه سریع‌تر از سر گرفته شود و جامعه جهانی نقش سازنده خود را در این جریان ایفا کند."

مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آبان سال جاری خورشیدی که این کشور را متهم کرد در برنامه هسته‌ای‌ خود، ابعاد نظامی را دنبال می‌کند، بیش از پیش بالا گرفت.

کشورهای غربی در واکنش به این گزارش، تحریم‌های یک‌جانبه خود را علیه ایران به شکل بی‌سابقه‌ای گشترش دادند. این تحریم‌ها شامل افراد و شرکت‌های ایرانی شده که گمان برده می‌شود با برنامه اتمی ایران ارتباط دارند. آمریکا و بریتانیا علاوه بر این تحریم‌ها، بانک مرکزی ایران را نیز تحریم کرده‌اند.

روسیه می‌گوید تحریم‌های غرب علیه ایران برای "فلج کردن" اقتصاد این کشور و "برانگیختن نارضایتی عمومی" با هدف سرنگونی رژیم ایران است.

ایران نیز در واکنش به این تحریم‌ها، غنی‌سازی اورانیوم را در تأسیسات اتمی فردو آغاز کرد تا این پیام را به غرب بدهد که با وجود گسترش تحریم‌ها، برنامه اتمی‌اش را متوقف نمی‌کند.

کشورهای غربی می‌گویند نگران هستند که ایران در برنامه اتمی خود "اهداف نظامی" داشته باشد اما ایران همواره این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید برنامه اتمی‌اش اهداف "صلح‌آمیز" دارد.

روسیه نیز با ابراز تردید در اینکه برنامه اتمی ایران ابعاد نظامی داشته باشد، می‌گوید مناقشه اتمی ایران فقط باید از راه مذاکره حل شود.

ایران به تازگی اعلام کرده آماده از سرگیری مذاکرات اتمی با مذاکرات گروه ۱+۵ است اما اتحادیه اروپا می‌گوید در این باره درحواست رسمی از ایران دریافت نکرده است.

تاکنون ایران و گروه ۱+۵ چند دور مذاکرات برگزار کرده‌اند اما این گفت‌وگوها بدون نتیجه مشخصی پایان یافته است.

با شکست گفت‌وگوهای هسته‌ای غرب با ایران و تصمیم جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی اورانیوم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده ایران را در سال ۱۳۸۶ به شورای امنیت سازمان ملل فرستاد.

شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تاکنون چهار بار ایران را تحریم کرده است. شورای امنیت در دسامبر ۲۰۰۶ قطعنامه ۱۷۳۷، مارس ۲۰۰۷ قطعنامه ۱۷۴۷، مارس ۲۰۰۸ قطعنامه ۱۸۰۳ و ژوئن ۲۰۱۰ قطعنامه ۱۹۲۹ را علیه ایران تصویب کرد.

در این قطعنامه‌ها "جلوگیری از انتقال فن‌آوری موشکی به ایران، ممنوعیت فروش تکنولوژی اتمی به ایران، ممنوعیت خرید تسلیحات از ایران، قطع همکاری با چند بانک ایرانی و تحریم سپاه پاسداران و کشتی‌رانی" از موارد عمده‌ای است که به تصویب رسیده است.

آمریکا، اتحادیه اروپا و شمار دیگری از کشورها نیز تحریم‌های یک جانبه‌ای علیه ایران برقرار کرده‌اند اما تهران می‌گوید با وجود این تحریم‌ها از برنامه اتمی خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

 

Share