Share

یک روز بعد از آنکه دونالد ترامپ، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد، یوکیا آمانو با انتشار بیانیه‌ای پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای را تأیید کرده است. مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این بیانیه یادآوری کرده که ایران ذیل قدرتمندترین راستی‌آزمایی هسته‌ای جهان قرار دارد.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک نشست خبری در وین، ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (عکس: آرشیو)

یوکیا آمانو در بیانیه‌ای که چهارشنبه ۹ مه/ ۱۹ اردیبهشت منتشر کرده گفته است:

«آژانس در حال راستی‌آزمایی اجرای تعهدات هسته‌ای ایران است. ایران ذیل برجام تحت قدرتمندترین نظام راستی‌آزمایی هسته‌ای جهان قرار دارد که این امر خود یک دستاورد چشمگیر راستی‌آزمایی است. آژانس تأیید می‌کند که ایران تا امروز تعهدات هسته‌ای خود را اجرا کرده است.»

پیش از این ۱۱ بار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده بود. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارشی که منتشر کرده بود، اعلام کرده بود که بر اساس برجام، میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از ۳۰۰ کیلوگرم تجاوز نکرده است.

آمانو آبان سال گذشته (اکتبر ۲۰۱۸) در یک نشست خبری در ابوظبی اعلام کرد که ایران به تعهدات خود در ارتباط با سلاح‌ هسته‌ای که توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی پیش‌بینی شده عمل کرده و مانعی هم در بازدید بازرسان آژانس از تأسیسات هسته‌ای‌اش به وجود نیاورده است. او گفته بود که ضرورت پایبندی ایران به برجام برای حفظ توافق هسته‌ای در آینده را به مقامات جمهوری اسلامی یادآوری کرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در واکنش به خروج آمریکا از برجام گفته است که به وزارت خارجه مأموریت داده در گفت‌وگو با تروئیکای اروپایی، چین و روسیه راهی برای اجرای توافق هسته‌ای بدون حضور آمریکا بیابد.

وزرای خارجه سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان هفته آینده با هم جلسه خواهند داشت. اتحادیه اروپا هم با صدور بیانیه ای مجدداً اعلام که چنانچه ایران به برجام پایبند بماند، کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم به توافق هسته‌ای خود را متعهد می‌دانند.

سخنگوی وزارت خارجه چین تصمیم آمریکا برای خروج از برجام را تاسف‌آور خوانده و از تمام امضاکنندگان توافق هسته‌ای خواسته که به آن پایبند باشند. وزارت خارجه روسیه هم از خروج آمریکا از برجام اظهار نگرانی کرده است.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت به تهران سفر می‌کند. ریابکوف در این سفر با عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه که ریاست ستاد برجام در این وزارتخانه را نیز بر عهده دارد، گفت‌وگو خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه فرانسه: برجام هنوز زنده است

 

 

 

 

Share