Share

شورای عالی سلامت تعرفه خدمات پزشکی را ۵ درصد افزایش داده، پزشکان متخصص می‌گویند: این میزان افزایش «توهین به جامعه پزشکی» است و دریافت زیرمیزی را افزایش می‌دهد.

شورای عالی سلامت نرخ تعرفه خدمات پزشکی را افزایش داد.

ایرج خسرونیا رئیس انجمن متخصصان داخلی به صراحت گفته است: افزایش دو هزار تومانی نرخ خدمات درمانی هزینه کادر پزشکی را تامین نمی‌کند و میزان زیر زمیزی افزایش خواهد یافت.

دریافت زیرمیزی یا همان مبلغی علاوه بر نرخ تعرفه خدمات پزشکی از سوی پزشکان متخصص در سال‌های گذشته به تشکیل پرونده و برخورد قضایی با تعدادی از پزشکان انجامید.

با این حال محمدحسن قربانی نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بهمن سال گذشته از عدم برخورد وزارت بهداشت و درمان با این پدیده انتقاد کرد و گفت: «تا به حال نشنیده‌ام که مطبی به علت گرفتن زیرمیزی پزشک بسته شده یا پزشک لغو پروانه و یا توقیف شده و حتی برای مدتی از طبابت منع شود حال اینکه در همه جای دنیا اگر پزشکی خارج از ضوابط و چارچوب به درمان بپردازد و مبالغی را دریافت کند به اشد مجازات محکوم می‌شود».

افزایش نرخ خدمات، کاهش سهم درمان

افزایش نرخ تعرفه خدمات پزشکی در بخش دولتی و خصوصی بار مالی سلامت در سبد هزینه خانوارها را افزایش خواهد داد. بانک مرکزی جمهوری اسلامی نرخ تورم رسمی خدمات بهداشت و درمان طی سال گذشته را ۸,۵ درصد اعلام کرده است.

محسن باروتی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اما نرخ تورم خدمات سلامت را از آغاز اجرای طرح تحول سلامت ۱۳۷درصد برآورد کرده و گفته: هزینه سلامت در سال‌های گذشته چهار برابر شده است.

موافقت دولت با افزایش تعرفه خدمات در مراکز درمانی خصوصی و دولتی در کنار افزایش نرخ برابری دلار، خدمات سلامت و درمان را بیش از گذشته گران خواهد کرد.

اگرچه وزیر بهداشت و درمان جمهوری اسلامی مدعی شده که «تحریم‌ها تاثیری بر وضعیت درمان ندارد»، اما افزایش نرخ برابری دلار در یک ماه گذشته قیمت دارو بیماران خاص را افزایش داد.

پیش از این نیز سخنگوی وزارت بهداشت ودرمان گفته بود که افزایش قیمت خدمات و تجهیزات پزشکی به دلیل افزایش نرخ دلار «اجتناب‌ناپذیر است».

اما دولت حسن روحانی پس از اعلام نرخ رسمی ۴۲۰۰ تومان برای یک دلار، اعلام کرد که ارز واردات کالا و تجهیزات پزشکی با نرخ مرجع تامین و دولت مابه‌تفاوت نرخ ارز را به واردکنندگان پرداخت می‌کند.

حال اما واردکنندگان می‌گویند که دولت ارز با نرخ مرجع برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی را تامین نکرده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار از هزینه و درآمد خانوارها سهم درمان از سبد هزینه خانوار ۲ میلیون و ۳۱۵ هزار تومان است که نزدیک به ۱۰ درصد بودجه سالانه را می‌بلعد.

سودجویی پزشکان

نرخ خدمات و تجهیزات پزشکی در حالی به بهانه افزایش نرخ دلار، بیشتر شده که روند واردات کالا حداقل سه ماه زمان می‌برد. اما مراکز درمانی و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بیمه افزایش نرخ تعرفه و فرار از بار مسئولیت تعهدات را آغاز کرده‌اند.

شرکت‌های بیمه از دولت خواسته‌اند که مابه‌تفاوت نرخ دلار را برای خدمات پزشکی ارزبر به آنان بپردازد.

ایرج فاضل رئیس سازمان نظام پزشکی هم در همین راستا گفته که «تعرفه‌ها فریز شده و بیمارستان‌ها ورشکست می‌شوند» و از دولت خواسته که با تامین ارز و یا موافقت با نرخ تعرفه‌ خدمات درمان « از ورشکستگی بخش خصوصی جلوگیری کند».


بیشتر بخوانید:

جهش دلار: نمک بر زخم بیماران

Share